Brakuje miejsc pracy, know-how i kapitału

Renata Zawadzka
29-09-1999, 00:00

Brakuje miejsc pracy, know-how i kapitału

Oprócz kilku przedsiębiorstw szwedzkiej Grupy Bonnier, które jako pierwsze wkroczyły na te tereny, w Lesznie znaleźli przyjazny klimat przybysze z Ameryki, Holandii, Francji, Niemiec. Dotychczasowa bezkolizyjna współpraca i bezsporne korzyści płynące z działania ulokowanych tu zagranicznych inwestycji sprawiają, że władze miasta, a także lokalni przedsiębiorcy są zainteresowani ich napływem.

Tomasz Malepszy, prezydent miasta Leszna

W Lesznie wszystkie przedsiębiorstwa są już sprywatyzowane. Ich rozwój jest jednak uzależniony od dopływu kapitału. To jedna z ofert dla inwestorów. Proponujemy im także, na bardzo korzystnych warunkach, tereny miejskie, jeśli zagwarantują stworzenie nowych miejsc pracy. Mamy w mieście dwie szkoły wyższe na poziomie licencjackim, 7000 uczniów w szkołach podstawowych, kilkanaście tysięcy w średnich. To ogromna rzesza ludzi, którzy nie chcą stąd migrować za chlebem. Toteż pracujemy nad stworzeniem systemu zachęt przyciągających zagraniczne inwestycje.

Bengt Arne Svennsson, prezes zarządu Grupy Arot (część duńskiej Grupy ICOPAL)

Inwestowanie w Polsce jest swego rodzaju wyzwaniem. Jednak kiedy się widzi efekty, zapomina się o mankamentach.Toteż zalecam inwestowanie w Polsce już teraz, bo jutro zrobi to ktoś za nas. Największy przy tym sukces przewiduję dla małych i średnich przedsięwzięć z uwagi na ich elastyczność. Znam np. dobrą szwedzką firmę, która mogłaby podjąć we współpracy z krajowym przedsiębiorcą produkcję odblaskowych znaków drogowych.

Arkadiusz Kucharski, wiceprezes Leszczyńskiej Izby Gospodarczej, prezes firmy Delta

Jako izba reprezentujemy interesy nie tylko Leszna, ale i np. Kościana, Rawicza, Gostynia, Wschowy. Potrzeby inwestycyjne na tym terenie są ogromne. Interesują nas przede wszystkim wspólne przedsięwzięcia. Mamy duże zaplecze produkcyjne, dobrze przygotowaną kadrę. Od zachodniego partnera oczekujemy natomiast pomocy technologicznej i przy sprzedaży towarów. Szukamy ponadto kontaktów, dzięki którym uda się wykorzystać walory turystyczne regionu. Największy nacisk chcemy położyć na rozwój agroturystyki. W tej dziedzinie mile widziana jest pomoc i wymiana doświadczeń.

Staffan Bjšrck, attache handlowy Ambasady Królestwa Szwecji w Polsce

Obserwuję w Polsce duży postęp jeśli chodzi o ochronę wód i powietrza, do załatwienia pozostaje utylizacja śmieci. Myślę, że możemy być użyteczni w rozwiązaniu tego problemu, zresztą nie tylko w Lesznie. Budowa zakładu utylizacji to duża inwestycja i względy strategiczne wymagają, żeby obsługiwała duży region. To się opłaca. Jako produkty uboczne uzyskuje się gaz i nawozy dla rolnictwa.

Roman Wieczorek, wiceprezes Leszczyńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego

Nas, jako firmę, interesuje dowolny inwestor. Każdy bowiem musi mieć siedzibę, hale produkcyjne, powierzchnię magazynową lub handlową. Jesteśmy w stanie sprostać każdemu zamówieniu. Aktualnie w całej Polsce realizujemy inwestycje rzędu kilku miliardów USD, dając zatrudnienie wielu dostawcom i kooperującym z nami firmom.

Natomiast jako mieszkaniec Wielkopolski dostrzegam braki w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego i bazy hotelowej. Na zapełnienie tej luki brak nam know- -how i pieniędzy.

Wojciech Marciniak, prezes firmy Trans-Mar, radny miejski

Małe i średnie firmy, a taką reprezentuję, potrzebują dostępu do nowoczesnych technologii i wsparcia kapitałowego. Interesują nas jedynie wspólne przedsięwzięcia, chcemy bowiem móc wpływać na losy firmy. Jako radny miejski dostrzegam konieczność tworzenia nowych miejsc pracy i potrzebę rozwoju inwestycji mających na celu ochronę środowiska. Poza tym najcenniejsi są inwestorzy, którzy zapewnią proeksportowy charakter przedsięwzięcia. Nie ukrywam, że jako właściciel firmy transportowej spodziewam się też na tym skorzystać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brakuje miejsc pracy, know-how i kapitału