Brakuje pomostów do odśnieżania

opublikowano: 06-01-2016, 22:00

Bryły lodu spadające z dachu naczepy ciężarowej to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.

Dlatego Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD) apeluje do kierowców aut ciężarowych o usuwanie śniegu i lodu z dachu pojazdów.

Pomosty, bez których odśnieżenie dachu naczepy ciężarowej jest nie możliwe, to w Polsce rzadkość.
Zobacz więcej

BIAŁY KRUK:

Pomosty, bez których odśnieżenie dachu naczepy ciężarowej jest nie możliwe, to w Polsce rzadkość. ARC

„Nikt nie może zwolnić kierowcy z odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ruchu drogowym” — napisano w komunikacie ZMPD. Jednocześnie zrzeszenie zwraca uwagę na niewystarczające wyposażenie parkingów przy polskich drogach. Brakuje na nich pomostów umożliwiających kierowcom odśnieżenie dachów pojazdów lub usunięcie z nich lodu.

W wielu krajach europejskich pomosty do odśnieżania stosuje się powszechnie, ale w Polsce mimo ogromnych inwestycji drogowych w ostatnich latach takich konstrukcji nie ma. „Nie rozumiemy dlaczego. Koszty ich zainstalowania są marginalne wobec budżetów inwestycji drogowych. Brak pomostów nie wynika zatem z braku pieniędzy. Jest efektem braku myślenia i troski o bezpieczeństwo obywateli.

Przewoźnicy drogowi nie chcą spychać odpowiedzialności na innych. Oczekują jednak, jako płatnicy podatków z tytułu użytkowania dróg, że potrzeby ich branży będą traktowane w sposób poważny i kompetentny przez właściwe służby i instytucje” — napisali w komunikacie przedstawiciele ZMPD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu