Brand24 monitoruje grubsze ryby

opublikowano: 16-01-2023, 16:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Technologiczna spółka zwiększa skalę m.in. dzięki obsłudze coraz większej liczby dużych marek. Utrzymanie wysokiej dynamiki nie będzie jednak łatwe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak biznesowe wskaźniki Brand24 za ubiegły kwartał ocenia analityk
  • jak ostatnie miesiące ocenia spółka
  • czy widzi szansę na utrzymanie w tym roku wysokiej dynamiki
  • czy podtrzymuje cele ustalone w programie opcyjnym
  • jakie największe korzyści przynosi jej zwiększenie skali biznesu

Wyceniana na GPW na około 50 mln zł spółka Brand24, oferująca m.in. narzędzie do monitoringu wzmianek o markach w internecie, zapowiedziała na 2022 r. historyczne inwestycje i zmiany w produkcie. Nowe funkcje okazały się jednym z głównych czynników wpływających na kluczowe dla firmy wskaźniki w IV kw.

Duzi ważą coraz więcej

Firma zwiększyła w tym okresie MRR (miesięczne powtarzalne przychody) o 35 proc. r/r — do 1,85 mln zł, a ARPU (średni przychód na klienta) o 37 proc. — do 483 zł. DM BOŚ ocenił ten wynik „marginalnie negatywnie” z powodu podwyższonego churnu (wskaźnik rezygnacji) oraz niedużego wzrostu MRR i ARPU w porównaniu z III kw., odpowiednio o 3 i 2 proc. Wycenia on akcję Brand24 w horyzoncie 12 miesięcy na 31,6 zł, o prawie jedną trzecią więcej od obecnego kursu, będącego na plusie podczas poniedziałkowej sesji.

— Na dynamikę kwartał do kwartału największy wpływ miał churn i wysoka baza — między kwartałami nie ma efektu zmiany cennika. Z jednej strony grudzień to zwykle słaby okres, mało jest dni biznesowych. Ponadto kryzys ekonomiczny i widmo recesji spowodowały, że firmy szukają wszędzie oszczędności, aby dostosować roczny budżet do niesprzyjającego otoczenia. Z drugiej strony zaliczyliśmy rekordowy listopad i bardzo dobry Black Friday. Za trzy miesiące, gdy promocyjne ceny zmienią się w standardowe, oczekujemy pozytywnego impulsu w ARPU i MRR — mówi Bartosz Kozłowski, członek zarządu Brand24.

Wśród głównych czynników mogących wpłynąć na wyniki spółki w I kw. wymienia przesuwanie się portfolio klientów w stronę większych marek. Wyjaśnia, że duże marki to te, które kupują najdroższe pakiety, wielokrotnie droższe od najtańszych (zakres całego cennika to 179-2399 zł)

— Duże marki mają około 30 proc. udziału w liczbie klientów i 50 proc. w MRR. Chcemy go zwiększać dzięki rozwojowi narzędzia Brand24 i produktu Insights24 [wcześniej Custom Reports — red.]. To będzie jednak proces, a nie jednorazowy skok — mówi Bartosz Kozłowski.

Światowa marka:
Światowa marka:
Brand24, którym kieruje Michał Sadowski, rozpoczął zagraniczną ekspansję w 2015 r. Obecnie obsługuje klientów z ponad 120 krajów, a poza Polską uzyskuje mniej więcej trzy czwarte przychodów. Udział zagranicznych klientów ma nadal rosnąć.
Tomasz Walków

Cele wynikowe podtrzymane

Menedżer przyznaje, że w 2023 r. trudno będzie utrzymać tak wysoką dynamikę roczną MRR jak w 2022 r. Firma zamierza jednak podnieść cenę abonamentu, dostosowując ją do poziomu inflacji, a także zwiększać przychody z innych produktów, w tym indywidualizowanych raportów analitycznych Insights24. Ma już zakontraktowaną ich realizację w 2023 r. za 400 tys. zł.

— Podtrzymujemy zamiar zrealizowania celów ustalonych w programie opcyjnym. W 2023 r. mamy podwoić przychody w porównaniu z 2020 r. — z 13,4 do 26,9 mln zł, a EBITDA z 2,3 do 7,4 mln zł. Miernikiem sukcesu będzie EBITDA pomniejszona o koszty prac rozwojowych — mówi Bartosz Kozłowski.

Weź udział w konferencji “Social Media Best Practices”, 7-8 lutego 2023, online >>

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. spółka ponadtrzykrotnie zwiększyła zysk netto i operacyjny — do 1,3 i 2,4 mln zł. EBITDA wzrosła z 2,4 do 4,2 mln zł, a przychody z 11,4 do 16,1 mln zł.

— Zwiększenie skali biznesu zapewniło nam przede wszystkim uzyskanie stabilnej rentowności, zaczną poprawę przepływów pieniężnych i kapitał na dalsze inwestycje — zarówno w produkty, jak też w pracowników. W tym roku zakończymy m.in. inwestycję w budowę algorytmów AI, potrafiących automatycznie interpretować treści pojawiające się na temat marek naszych klientów — twierdzi członek zarządu Brand24.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane