Branson: nigdy nie motywowały mnie pieniądze

opublikowano: 19-10-2017, 07:40
aktualizacja: 19-10-2017, 07:42

To, co pomogło mi zostać miliarderem, to że nigdy nie motywowały mnie pieniądze, oświadczył słynny brytyjski biznesmen Richard Branson.

Forbes szacuje majątek 67-letniego Bransona na ponad 5 mld USD.

- Nigdy nie motywowało mnie samo robienie pieniędzy – powiedział Branson w CNBC.

Przyznając, że szczególnie amerykańskich widzów może to dziwić.

- Wiem, że w Ameryce ludzie są całkiem zafiksowani na pieniądzach, miliarderach, milionerach i tak dalej. Ja nie jestem – stwierdził. – To kocham robić, to tworzyć rzeczy, z których mógłbym być dumny. Jeśli stworzysz taką rzecz, z której możesz być dumny, produktem ubocznym może być to, że staniesz się milionerem lub miliarderem, bo ludzie będą lubili to, co stworzysz – dodał.

Branson zaczął karierę w wieku 16 lat, kiedy porzucił szkołę i zaczął wydawać pismo dla uczniów. Następnie było słynne wydawnictwo muzyczne Virgin Records. Obecnie Virgin Group to ponad 60 różnych biznesów, które mają ponad 50 mln klientów na całym świecie.

Branson twierdzi, że nigdy nie zrobił biznesplanu dla żadnej ze swoich firm.

- Możesz iść do jednego zespołu księgowych i powiedzą ci, dlaczego zarobisz pieniądze, a potem do drugiego i powiedzą ci, dlaczego stracisz pieniądze – powiedział Branson.  – Musisz po prostu stworzyć najlepszą linię lotniczą, czy najlepszego przewoźnika kolejowego, czy najlepszego operatora komórkowego, a potem, jeśli będą najlepsze, na koniec roku dostaniesz więcej pieniędzy niż wydałeś – podsumował.

Branson przyznał, że jego podejście do pieniędzy jest dość „luźne”.

- Jestem „doktor Tak” i czasami moi menedżerowie wskazują mi, że być może byłem zbyt entuzjastyczny przy różnych okazjach. Jednak ostatecznie, pieniądz się mnie trzyma i czasami mówię: chrzanić! Robimy to!. Nie obchodzi mnie, co mówią liczby. Dowiedziemy, że myliły się – powiedział brytyjski biznesmen. – Jestem motywowany tworzeniem produktów, które robią realną różnicę na świecie i w życiu ludzi – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu