Branża musi walczyć nie tylko o zyski

Ten rok pokaże, czy Kompania Węglowa potrafi być rentowna i czy Polska wybroni węgiel na arenie europejskiej.

Polska gospodarka węglem stoi i to się nie zmieni, o czym zapewniał w minionym roku premier Donald Tusk. Ale polskie firmy górnicze mają przed sobą mordercze wyzwania. Podstawowym jest rentowność. 2014 r. pokaże, czy poradzi sobie z nim Kompania Węglowa (KW), największa firma górnicza w Polsce i Europie. Obciążona kilkoma wiekowymi i nieefektywnymi kopalniami, rozbuchaną administracją oraz zatrudnieniem na poziomie ok. 55 tys. osób, KW chwieje się w finansowych posadach. To efekt spadających cen węgla na globalnych rynkach, którym towarzyszą stałe lub rosnące koszty wydobycia. W konsekwencji firma nie jest w stanie sprzedać tyle węgla, ile by chciała, zwały rosną, a przychody maleją. Dlatego przechodzi właśnie drastyczną kurację odchudzającą. W najbliższych miesiącach okaże się, czy są efekty.

Lepiej radzą sobie Bogdanka czy Jastrzębska Spółka Węglowa ( JSW), których kopalniesą nowocześniejsze, a i geologia bardziej sprzyja. Szczęśliwie dla wszystkich zanosi się na nieco lepszą koniunkturę w węglu. Dom Maklerski PKO BP przewiduje, że w 2014 r. powoli zacznie się poprawiać sytuacja na rynku węgla koksowego, a średnia cena będzie o 8 proc. wyższa niż w ubiegłym roku (to ważne m.in. dla JSW, która produkuje węgiel koksowy). Ceny węgla energetycznego powinny się natomiast ustabilizować — mimo dalszych spadków cen energii elektrycznej (to ważne m.in. dla KW czy Bogdanki), a w drugim półroczu 2014 powinny się nawet rozpocząć pierwsze rozmowy o podwyżkach.

Wyzwaniem dla branży są też rosnące naciski ze strony Unii Europejskiej, by kraje członkowskie odchodziły od węgla. Stąd reforma systemu handlu prawami do emisji dwutlenku węgla i presja na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Polska broni węgla, ale żeby jej się udało, musi zbudować koalicję. Z takim projektem wystąpił w listopadzie Jerzy Buzek, poseł europarlamentu. Rozpoczynający się rok pokaże, czy będą efekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu