Brazylia: prokuratura żąda 43,5 mld USD odszkodowania

Marej Druś, bbc.com
opublikowano: 04-05-2016, 07:35

Federalni prokuratorzy w Brazylii pozwali spółkę górniczą Samarco i żądają równowartości 43,5 mld USD odszkodowania za szkody spowodowane pęknięciem jej tam, przede wszystkim śmierć 19 osób.

Samarco to spółka należąca do koncernów górniczych BHP Billiton i Vale. Zajmuje się wydobywaniem rudy żelaza. 5 listopada pękły tamy na zbiornikach zanieczyszczonej wody, będącej pozostałością procesu produkcyjnego. Doprowadziło to do olbrzymiego skażenia w dystrykcie Bento Rodrigues. Spowodowało także śmierć 19 osób.

youtube

W liczącym 359 stron pozwie prokuratorzy ujawnili, że w celu oszacowania wysokości strat i odszkodowania korzystali z podobnego przypadku katastrofy platformy BP w Zatoce Meksykańskiej.

Wiadomość o pozwie spowodowała spadek kursu BHP na giełdzie australijskiej o prawie 8 proc.

Złożony właśnie pozew ma charakter cywilny. W marcu Samarco, austalijsko-brytyjskie BHP i brazylijskie Vale zawarło z rządem Brazylii ugodę, w której zgodziły się zapłacić 20 mld brazylijskich reali odszkodowania za spowodowane straty. Ugoda nie obejmuje jednak roszczeń zgłaszanych przez federalnych i stanowych prokuratorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marej Druś, bbc.com

Polecane