BRE I BHW: NA RAZIE WYGRALI PRAWNICY

Kobosko Micha·, Zielewski Pawe·
14-12-1999, 00:00

BRE I BHW: NA RAZIE WYGRALI PRAWNICY

Strony prawdopodobnie nie będą chciały czekać na decyzję wymiaru sprawiedliwości

NADZIEJA: Być może na jutrzejszej konferencji prasowej Cezary Stypułkowski (Bank Handlowy) i Wojciech Kostrzewa (BRE Bank) ujawnią swój pomysł na wyjście z impasu. fot. Borys Skrzyński

Los fuzji BRE Banku i Banku Handlowego jest teraz w rękach sądu. Wiele zależy od tego, czy ten uwzględni wniosek PZU, zgodzi się na zabezpieczenie powództwa i wstrzymanie wykonania uchwał o połączeniu BRE i BHW. Jeśli do tego dojdzie, stronnicy fuzji będą musieli ugiąć karku i zgodzić się na kompromis. Nawet jednak wówczas fuzja będzie problematyczna.

Po pięciu dniach od, słynnego już, NWZA Banku Handlowego nadal nie wiadomo, czy i kiedy dojdzie do jego fuzji z BRE Bankiem. Wprawdzie walne przegłosowało fuzję, ale zastosowany kruczek prawny wzbudził ogromne kontrowersje wśród prawników i postawił połączenie pod znakiem zapytania.

Swoje zaniepokojenie pokazali też inwestorzy giełdowi. Wczoraj w notowaniach jednolitych kurs akcji BHW spadł aż o 5,8 proc. (przy 1,1-proc. spadku WIG-u). W notowaniach ciągłych jednak za walor Handlowego płacono nawet 58 zł.

Głośne protesty

Prawnicy spierają się, która strona ma rację. Czy legalne było ograniczenie głosów Skarbu Państwa i PZU do 5 proc. ze względu na brak złożenia stosownego wniosku do KNB. Taką opinię wydało m.in. pięciu prawników w analizach przygotowanych dla JP Morgan (wagę ich opinii umniejsza nieco fakt, że tylko jeden z autorów jest specjalistą prawa bankowego).

Odmiennego zdania jest, rzecz jasna, PZU i resort skarbu.

— Nie można ograniczać kompetencji Skarbu Państwa poprzez poddawanie go nadzorowi NBP w zakresie uzyskiwania zezwoleń KNB, gdyż — zgodnie z artykułami Konstytucji — w kompetencjach NBP nie mieszczą się działania nadzorcze wobec Skarbu Państwa — czytamy w oświadczeniu PZU.

Według towarzystwa, zgodnie z artykułem 216 Konstytucji, Skarb Państwa i NBP są osobami prawnymi równorzędnymi wobec siebie, a więc niedopuszczalne jest ograniczanie kompetencji Skarbu Państwa poprzez poddanie go nadzorowi NBP w zakresie uzyskiwania zezwoleń KNB, gdyż — zgodnie z artykułem 227 Konstytucji — w uprawnieniach NBP nie mieszczą się uprawnienia wobec SP.

Resort skarbu na razie nie ujawnił kroków, które podejmie. Prawnicy oczekują, że resort wystąpi z własnym pozwem.

Do stracenia jest o wiele więcej niż tylko pieniądze na tracących na wartości akcjach Handlowego. W grę wchodzi też prestiż i status SP jako większościowego udziałowca sprywatyzowanych, a mających trafić do sprzedaży, firm.

Wyścig na konferencje

Dalszy ciąg serialu BRE-BH będzie miał miejsce dzisiaj. Początkowo we wtorek miała się odbyć konferencja prasowa prezesów BHW i BRE. Kiedy jednak zaproszenie na oddzielne wtorkowe spotkanie z dziennikarzami wystosował Władysław Jamroży, prezes PZU, bankowcy przenieśli swoją konferencję na środę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kobosko Micha·, Zielewski Pawe·

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BRE I BHW: NA RAZIE WYGRALI PRAWNICY