Brembo wyda w Niepołomicach 120 mln zł

opublikowano: 25-07-2013, 00:00

Producent elementów hamulcowych będzie miał w Polsce trzeci zakład. Tym razem w Małopolsce, gdzie pomoc publiczna jest wyższa.

Fiat może sobie zwalniać w Tychach, ale poddostawcy branży motoryzacyjnej: Hutchinson, Valeo czy Brembo, rozwijają się w Polsce. Dwie pierwsze firmy już zapowiedziały w tym roku inwestycje za, odpowiednio, 75 mln zł i 130 mln zł.

Zobacz więcej

NIE TYLKO FABRYKI: Krakowska strefa, której szefuje Wiesława Kornaś-Kita, pod koniec roku uruchomi Małopolski Park Technologii Informacyjnych, z którego skorzysta 100 firm z sektora ICT. [FOT. WM]

Teraz oni

Przyszedł czas na Brembo.

— Brembo Poland zainwestuje prawie 120 mln zł i utworzyco najmniej 25 miejsc pracy w nowym zakładzie w Niepołomicach, gdzie grupa planuje utworzenie centrum kompetencyjnego produkcji elementów hamulcowych — mówi Wiesława Kornaś-Kita, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT).

Krakowska strefa wydała właśnie Brembo zezwolenie. Spółka wynajmie halę. Zakończenie inwestycji planuje na 2016 r.

— Cieszymy się, że branża motoryzacyjna pomimo światowego kryzysu aktywnie inwestuje w południowej Polsce. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca posiadający już zezwolenie w katowickiej specjalnej strefie ekonomicznej zdecydował się na inwestycję w Małopolsce nie tylko ze względu na atrakcyjną i dobrze przygotowaną nieruchomość, ale także z uwagi na wyższy poziom pomocy publicznej — mówi Wiesława Kornaś-Kita.

Dziś dopuszczalna pomoc publiczna w województwie śląskim wynosi 40 proc. wartości inwestycji, a od 1 lipca 2014 r. spadnie do 25 proc. W województwie małopolskim jest to dziś 50, a za rok będzie 35 proc.

Z rozmachem

Brembo działa w Polsce od 15 lat i ma zakłady w Dąbrowie Górniczej i Częstochowie.

W zakład w Dąbrowie Górniczej spółka planowała w 2009 r. zainwestować 250 mln zł, ale ostatecznie zwiększyła tę kwotę do 100 mln EUR, a zamiast 750 osób zatrudniła 1200. Projekty Brembo są na tyle innowacyjne, że spółka jest na razie jednym z dwóch szczęśliwców (na ponad 20 przedsiębiorców), którym Komisja Europejska zatwierdziła dotację unijną (65,7 mln zł) przyznaną przez Ministerstwo Gospodarki w ramach programu wsparcia dużych inwestycji. Pozostałe firmy muszą się w Brukseli gęsto tłumaczyć i przekonywać, że ich projekty są wystarczająco nowoczesne.

Zezwolenie dla Brembo jest 15., które KPT wydał w tym roku. W poprzednich czternastu firmy zobowiązały się zainwestować 298 mln zł i stworzyć 863 etaty. Pod względem liczby miejsc pracy krakowska strefa była po pierwszym półroczu rekordzistą. To dobry rok nie tylko dla strefy, ale też Niepołomic. W kwietniu zezwolenie na działalność w tej podstrefie KPT odebrała francuska firma SOMFY, której polska spółka SOPEM zainwestuje ponad 120 mln zł i zatrudni 800 osób (w firmach kooperantów ma pracować jeszcze 1500 osób).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu