Grupa Azoty może zyskać, rosyjskie nawozy stracić

opublikowano: 15-09-2019, 22:00

Komisja Europejska wprowadzi na stałe cła na płynne nawozy m.in. z Rosji i USA. Grupa Azoty może zacierać ręce.

Od kilku miesięcy w Unii Europejskiej (UE) obowiązywały tymczasowe cła na sprowadzany z Rosji, USA oraz Trynidadu i Tobago roztwór azotanu amonowo-mocznikowego (RSM). Teraz Komisja Europejska (KE) zdecydowała, że będą one obowiązywać na stałe. Decyzja w tej sprawie ma być opublikowana w dzienniku ustaw na początku października.

Świetne  wieści:
Świetne wieści:
Grupa Azoty, kierowana przez Wojciecha Wardackiego, opublikowała wstępne wyniki za III kwartał, które są lepsze od oczekiwań analityków.
Fot. Marek Wiśniewski

Jedynym w Polsce producentem stosowanego przede wszystkim w uprawie zbóż RSM jest Grupa Azoty, a dokładniej jej zakłady w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu. I to właśnie z jej inicjatywy oraz litewskiejAchemy KE wzięła rok temu na tapetę kwestię oclenia RSM sprowadzanego spoza UE. Orędownikami wprowadzenia ceł byli też inni europejscy wytwórcy nawozu, m.in. hiszpańska Fertiberia i rumuńska Azomures, zaś przeciwnikami holenderskie OCI Agro i skandynawska Yara, które również produkują RSM, ale widać mniejszą wagę przywiązują do unijnego, a większą do globalnego rynku.

KE porównała cenę, po jakiej importerzy sprzedają RSM na swoich rynkach i w krajach UE. Okazało się, że pierwsza jest wyższa od drugiej (skorygowanej o koszty logistyki, marketingu itd.) i właśnie to stało się podstawą do podjęcia decyzji o nałożeniu antydumpingowych ceł. Za tym rozwiązaniem głosowało 15 państw, 9 było przeciw. Wkrótce eksportowany do państw wspólnoty RSM produkowany przez rosyjski koncern Eurochem objęty będzie cłem w wysokości 27,77 EUR za tonę, a wytwarzany przez Acron i inne firmy z Rosji w wysokości 42,47 EUR/t. Cło na nawóz wytwórców amerykańskich, w tym rynkowego potentata, jakim jest koncern CF, wyniesie 29,47 EUR/t, a na RSM produkowany w Trynidadzie i Tobago, m.in. przez Methanol Holding, 22,24 EUR/t.

Już na etapie procedury pomysł wprowadzenia ceł na sprowadzany spoza wspólnoty RSM spotkał się ze sprzeciwem europejskiej organizacji rolniczych związków zawodowych i spółdzielni COPA COGECA. Niektórzy jej przedstawiciele wskazywali, że skutkiem oclenia rosyjskiego i amerykańskiego nawozu może być kilkuprocentowy wzrost kosztów i znaczący, sięgający nawet 50 proc. spadek zysków zwłaszcza wysoko specjalizowanych gospodarstw.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Szczególnie aktywnymi przeciwnikami ceł byli rolnicy irlandzcy i francuscy. Członkami COPA COGECA jest też kilka polskich związków, niestety w żadnym z nich nie znaleźliśmy nikogo, kto odniósłby się do kwestii wprowadzenia ceł na RSM.

Oczywiście istnieją sposoby obejścia bariery celnej. Jednym z nich jest sprzedaż za pośrednictwem traderów z państw trzecich, np. z Białorusi w przypadku producentów w Rosji. Eksporterzy mają jeszcze jeden sposób, który wykorzystywali w przypadku saletry amonowej, jednego z najpopularniejszych nawozów. Jest ona objęta antydumpingowymi cłami już od kilkunastu lat. Specjalnie na unijny rynek Rosjanie produkowali jednak saletrę z domieszkami, kolokwialnie zwaną „brudną” saletrą. Jako innego rodzaju produkt, objęty innymi tzw. kodami celnymi, nie podlegał on opłacie. Być może podobny mechanizm zostanie zastosowany również w przypadku RSM. Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Acronu, jednak odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Rosyjski koncern jest znaczącym akcjonariuszem Grupy Azoty (ma 19,8 proc. akcji) i przed laty próbował, bezskutecznie, przejąć kontrolę nad polską spółką. RSM odpowiada za 15-18 proc. produkcji nawozowej Grupy Azoty. W Puławach i Kędzierzynie-Koźlu powstaje co roku 700- -800 tys. ton nawozu.

OKIEM KONKURENTA

Nawozy sypkie górą

AGNIESZKI ŻYRO, prezes Anwilu

Decyzję o wprowadzeniu cełna RSM uznajemy za dobry prognostyk i krok we właściwym kierunku. Ich wprowadzenie nie przełoży się jednak bezpośrednio na wzrost sprzedaży saletry i saletrzaku w Polsce. Powodem jest specyfika i sposób aplikacji nawozów płynnych, których stosowanie wymaga posiadania specjalnych rozpylaczy lub węży rozlewowych. W Polsce nadal najpopularniejsze pozostają nawozy sypkie, których — jak pokazują prognozy — zużycie w kolejnej dekadzie będzie systematycznie rosnąć. To zresztą było podstawą decyzji Anwilu o zwiększeniu mocy produkcyjnych instalacji nawozowych o 50 proc. do 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane