Bruksela rozmawia o cukrze

MICH
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Europarlament rozpoczyna dyskusje o nowej organizacji rynku cukru.

Dzisiaj w Komitecie ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbywa się pierwsza dyskusja dotycząca organizacji rynku cukru w Unii Europejskiej. Dzisiejsze warunki działania przemysłu cukrowniczego są wynikiem wprowadzonej w 2006 r. reformy, która zmniejszyła kwoty produkcyjne dla Polski z 2 mln do 1,4 mln ton.

— Z eksportera cukru Polska stała się jego importerem, a ceny cukru wzrosły o około 60 proc., osiągając poziom wyższy niż ceny w Niemczech — twierdzi Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).

Zdaniem PFPZ, w ciągu 6 lat obowiązywania obecnego systemu limitów zlikwidowano prawie połowę polskich cukrowni, czyli 13 zakładów, również tych nowoczesnych. — Co za tym idzie — zniknęło też tysiące miejsc pracy, zmniejszono areał upraw buraka cukrowego o ponad 100 tys. ha, zmniejszyła się również drastycznie liczba plantatorów buraka cukrowego z 86 do 38 tys. — mówi Andrzej Gantner.

Koalicja przemysłowych i indywidualnych użytkowników cukru apeluje do eurodeputowanych o zniesienie obecnej organizacji rynku cukru i likwidację kwot cukrowych już od 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu