Brytyjczycy pytają o polski paszport

opublikowano: 04-07-2016, 14:17

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie potwierdza, że po referendum w sprawie Brexitu znacząco wzrosła liczba zapytań o poświadczenie lub nadanie obywatelstwa polskiego.

Jak dotąd nie wpłynął żaden formalny wniosek o nadanie lub poświadczenie obywatelstwa polskiego, ale tylko w ciągu tygodnia od referendum konsulat otrzymał łącznie 720 zapytań o możliwość wyrobienia polskiego paszportu. 220 zapytań nadeszło mailem, 500 - drogą telefoniczną.

Zobacz więcej

Google Street View

- Póki co nie jesteśmy w stanie sprecyzować, ile z tych spraw będzie dotyczyło procedury nadania, a ile poświadczenia obywatelstwa. Z treści maili można jednak wywnioskować, że większość zainteresowanych będzie ubiegała się o poświadczenie obywatelstwa w celu wyrobienia polskiego paszportu (około 95% zapytań) - mówi  Alicja Rakowska z Ambasady RP w Londynie.

Jeśli wszystkie te zapytania stałyby się formalnymi wnioskami o nadanie, potwierdzenie lub przywrócenie obywatelstwa polskiego, byłby to kilkakrotny wzrost względem tego typu spraw przeprowadzonych przez Ambasadę w latach ubiegłych. W 2015 r. było ich łącznie 134 (najwięcej dotyczyło poświadczenia obywatelstwa polskiego), zaś w 2014 jedynie 96.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brytyjczycy pytają o polski paszport