Norweskie miasta zakazują sprzedaży baloników napełnionych helem

opublikowano: 19-04-2018, 16:14
aktualizacja: 19-04-2018, 16:17

Przed zbliżającymi się obchodami święta narodowego coraz więcej norweskich miast wprowadza zakaz sprzedaży baloników napełnianych helem.

Chodzi o zanieczyszczanie środowiska.  

- Nie chcemy, aby sprzedawano baloniki napełniane helem. Za bardzo śmiecą – powiedział Egil Olsen, lider komitetu organizującego obchody święta 17 maja w Stavanger.

Podobne stanowisko zajęły władze Bergen, Haugesund i Tromsø.

W Trondheim dopuszczono sprzedaż tylko takich baloników, które nie mogą odlecieć właścicielowi.

Przedstawiciele organizacji ochrony środowiska przekonują, że zakaz baloników napełnianych helem powinien zostać wprowadzony w całym kraju.

- Większość ludzi nie lubi latających plastikowych śmieci. Byłoby szaleństwem dla każdej partii, aby nie poprzeć takiej propozycji – powiedział Rasmus Hansson, przedstawiciel Zielonych.  

Szefowa firmy z Oslo produkującej baloniki powiedziała, że to nie jej produkty są głównym problemem jeśli chodzi o zaśmiecanie plastikiem.

- To nie baloniki ze święta 17 maja przyczyniają się do zaśmiecania plastikiem w Norwegii, ale raczej plastikowe butelki i opakowania. Użycie takiego plastiku powinno być zredukowane – powiedziała Lisbet McCarroll.

Jej firma sprzedała 13 tys. baloników z okazji święta narodowego w ubiegłym roku. W przypadku wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu może stracić 15-20 proc. obrotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.no

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Norweskie miasta zakazują sprzedaży baloników napełnionych helem