Brytyjska sieć domów towarowych Debehams zostanie zlikwidowana

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 01-12-2020, 12:37

Po nieudanej próbie sprzedaży, sieć domów towarowych Debenhams ma zostać zlikwidowana. Utratą pracy zagrożonych jest 12 tys. osób.

Zainteresowana przejęciem sieci domów towarowych z 232-letnimi tradycjami była firma JD Sports Fashion, jednak negocjacje zostały przerwane po tym, gdy Arcadia, największy partner koncesyjny Debenhams, złożył wniosek o upadłość.

Ta informacja oznacza, że w ciągu doby upadło dwóch największych sprzedawców detalicznych w Wielkiej Brytanii, zatrudniających łącznie 25 tys. pracowników. Debenhams ma 124 sklepy w całym kraju.

Operator domów towarowych stwierdził w oświadczeniu, że w obecnych realiach biznesowych nie miał innego wyboru, jak tylko „rozpocząć likwidację Debenhams, jednocześnie nadal szukając chętnych na zakup całości lub części firmy”.

Debenhams został w zeszłym roku przejęty przez pożyczkodawców, w tym Silver Point Capital i GoldenTree Asset Management, w związku z długiem w wysokości 720 mln GBP. W międzyczasie firma odrzuciła oferty ratunkowe złożone m.in. przez potentata detalicznego Mike'a Ashleya, założyciela Frasers Group.

W kwietniu Debenhams złożył wniosek o administrację handlową, brytyjską formę upadłości, w ramach której zarząd nadal prowadzi swoją działalność pod nadzorem administratora, jednocześnie szukając nabywcy.

Richard Lim, dyrektor generalny Retail Economics, powiedział, że upadek Arcadii i Debenhams był „naprawdę niszczycielski” dla brytyjskiego handlu detalicznego. „Nie możemy przecenić wagi tego upadku, biorąc pod uwagę ogromny portfel nieruchomości i liczbę miejsc pracy. Niewątpliwie będzie to odczuwalne dla całej branży ” – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane