Brytyjski rząd: w piątek możliwe głosowanie nad brexitem

  • PAP
opublikowano: 28-03-2019, 14:18

Rząd W. Brytanii planuje przeprowadzenie w piątek debaty w Izbie Gmin na temat wyjścia kraju z UE z opcją kolejnego głosowania w tej sprawie, zapowiedziała w czwartek szefowa klubu parlamentarnego rządzącej Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom.

Wyświetl galerię [1/2]

Brexit, Wlk. Brytania

Bloomberg

Przedstawiając plany rządu na kolejny tydzień, Leadsom zapowiedziała, że na piątek planowana jest "debata na temat wniosku związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej". Mimo pytań ze strony posłów nie doprecyzowała, jakie głosowanie jest planowane na piątek.

Ta decyzja podkreśla jednak skalę kryzysu politycznego wokół brexitu, bo brytyjski parlament zwyczajowo nie obraduje w piątek, a posłowie spędzają wówczas czas w swoich okręgach wyborczych.

Rządowy projekt porozumienia był dotychczas dwukrotnie odrzucany znaczną większością głosów (230 w styczniu i 149 w marcu), a spiker Izby Gmin sugerował, że dopuszczenie do trzeciego głosowania w tej sprawie byłoby naruszeniem konwencji parlamentarnej, zakazującej ponownego głosowania nad tym samym projektem.

Komentatorzy spekulowali jednak, że rząd Theresy May może podjąć próbę przegłosowania samej treści umowy w sprawie brexitu, bez stanowiącej załącznik do niej deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.

Taki ruch sprawiłby, że posłowie decydowaliby jedynie o opuszczeniu Wspólnoty, nie precyzując swojej woli dotyczącej kolejnych kroków. Opozycyjna Partia Pracy sygnalizowała wcześniej, że nawet wówczas opowiedziałaby się przeciwko takiej propozycji, bo brak deklaracji politycznej to także brak jakichkolwiek gwarancji dotyczących przyszłych relacji, co zwiększałoby ryzyko zaostrzenia kursu wobec Brukseli.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd ma czas do piątku, 29 marca, aby przyjąć umowę z UE i opuścić Wspólnotę na zapisanych w niej warunkach w nowym terminie 22 maja.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy