BŚ: Chiny pociągną ożywienie w Azji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-03-2021, 08:10

Zdaniem Banku Światowego, chińska gospodarka będzie niekwestionowanym liderem ożywienia we wschodniej części Azji. Niemniej jednak, wiele krajów tego regionu odnotuje wzrost niższy od przeciętnej, donosi Reuters.

Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA
Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA
fot. Bloomberg

Uaktualnione prognozy waszyngtońskiej instytucji wskazują, że PKB Państwa Środka zwiększy się w 2021 r. o 8,1 proc. W minionym roku,. kiedy pandemia koronawirusa zdusiła niemal całą światową gospodarkę, handel i transport, Chiny odnotowały 2,3 proc. tempo rozwoju, najniższe od ponad pięciu dekad. Chińska lokomotywa powinna wesprzeć odbudowę w całym regionie, a World Bank liczy, że ekspansja wyniesie w tym roku 7,4 proc. wobec zaledwie 1,2 proc. w roku 2020.

Eksperci BŚ na pozycji wicelidera wzrostów upatrują Wietnam z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 6,6 proc. Rok wcześniej było to 2,9 proc.

Globalne ożywienie gospodarcze, częściowo wspierane przez znaczące bodźce w UA, ożywi handel towarami i może zapewnić zewnętrzny impuls do wzrostu średnio nawet o 1 punkt procentowy – napisano w raporcie BŚ. Instytucja podkreśla jednak, że globalna turystyka pozostanie poniżej poziomu sprzed pandemii do 2023 r. i opóźni ożywienie gospodarcze w gospodarkach zależnych od turystyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane