Budimex SA z nagrodą Budowa Roku 2018 za fabrykę Nuctech

opublikowano: 27-08-2019, 15:23

Lider branży budowlanej w Polsce po raz kolejny został wyróżniony za swoją realizację. Tym razem Sąd Konkursowy XXIX edycji konkursu Budowa Roku nagrodził Budimex SA za zbudowanie wielofunkcyjnej fabryki dla chińskiego koncernu Nuctech w podwarszawskiej Kobyłce.

Nagroda Budowa Roku jest przyznawana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, a jej celem jest wyłonienie obiektów budowalnych wyróżniających się m.in. nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, jakością prowadzonych prac oraz bezpiecznym środowiskiem pracy. Inwestycja wykonana przez Budimex SA otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii obiektów przemysłowo-produkcyjnych. 

Jakość i tempo:Budimex zbudował nagrodzoną fabrykę chińskiego koncernu Nuctech wraz z częścią magazynową i socjalno-biurową oraz obiektami towarzyszącymi w ciągu zaledwie 15 miesięcy.
Fot. ARC

– Nagroda Budowa Roku to dla nas zawsze ogromne wyróżnienie, bo jury ocenia nie tylko wykonanie inwestycji czy jej innowacyjność, lecz także bierze pod uwagę kryteria, na które Budimex od lat kładzie szczególny nacisk. Mowa m.in. o dobrej organizacji pracy, a co za tym idzie także o ochronie zdrowia i życia osób na placu budowy – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA. 

Nagrodzony obiekt jest zlokalizowany w podwarszawskiej Kobyłce i stanowi jedyny w Europie oraz czwarty na świecie (po fabrykach w Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Brazylii) zakład tego typu. Budimex SA stworzył nową halę produkcyjno-magazynową wraz z częścią socjalno-biurową, a także specjalną wiatę do testów oraz obiekty towarzyszące i infrastrukturalne.

Chińska technologia powstaje w Polsce

Inwestycja o wartości 40 mln zł stanowi ważny punkt na drodze rozwoju chińskiego producenta maszyn do kontroli bezpieczeństwa. W nowym obiekcie będą wytwarzane urządzenia skanujące typu cargo – mobilne, stacjonarne i kolejowe, służące prześwietlaniu pod względem przemytu m.in. ładunków ciężarówek czy bagaży na lotniskach. Fabryka pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz rozszerzenie ekspansji przedsiębiorstwa w Europie. 

– W Kobyłce firma tworzy teraz najbardziej innowacyjne systemy i nowe typy urządzeń, których produkcja w poprzedniej fabryce była niemożliwa. Dla chińskiego koncernu wybudowaliśmy przestrzeń sprofilowaną pod kątem specyfiki produkcji firmy. Dodatkowo inwestycja charakteryzuje się także najwyższymi standardami środowiskowymi – mówi  Dariusz Blocher.

Budowa nowej fabryki 

Budimex SA podpisał umowę na realizację inwestycji dla Nuctech w czerwcu 2017 r. Całość prac zajęła zaledwie 15 miesięcy. W ramach tego przedsięwzięcia, w I etapie, firma przygotowała projekt budowlany, wykonała prace rozbiórkowe i przeprowadziła procedury administracyjne. Następnie generalny wykonawca zbudował obiekt składający się z hali produkcyjno-magazynowej i części socjalno-biurowej. Powstały w nich miejsca pracy dostosowane do specyfiki produkcji i nowych technologii. W budynku pracuje się nad montażem różnego rodzaju skanerów rentgenowskich oraz podzespołów elektronicznych z komponentów dostarczonych z zewnątrz, które są składowane w magazynie. Ze względu na specyfikę materiałów są one montowane w pomieszczeniach o zaostrzonych parametrach jakości powietrza, wilgotności i temperatury. Prace badawcze i kalibracyjne nad akceleratorami liniowymi wykonuje się tu w pomieszczeniach badań akceleratorów i w części hali montażowej, która charakteryzuje się ścianami żelbetowymi, pochłaniającymi emitowane promieniowanie rentgenowskie. Hala montażowa służy także do składania gotowych urządzeń w różnego rodzaju skanerach. 

– Główna konstrukcja nośna fabryki została zbudowana z prefabrykowanych słupów żelbetowych, utwierdzonych w fundamentach. Z kolei w budynku socjalno-biurowym zastosowaliśmy stopy żelbetowe monolityczne – tłumaczy Dariusz Blocher. 

Przy tej inwestycji Budimex stworzył również wiatę do testów, stróżówkę z instalacjami oraz zbiornik retencyjny na wody deszczowe liczący 160 m sześc. pojemności. Powierzchnia zabudowy wynosi 4671,85 mkw., użytkowa zaś 5663 mkw. Kubatura budynku zamyka się w 43 643 m sześc. Wokół nowej fabryki powstały także elementy niezbędnej infrastruktury drogowej, tj. układ komunikacyjny z drogą pożarową, chodnikami i parkingami.

Budimex wielokrotnie nagradzany

Budimex jest wykonawcą, który rokrocznie otrzymuje nagrody za realizacje w różnych sektorach swojej działalności. W poprzedniej edycji konkursu Budowa Roku firma została potrójnym zwycięzcą. Docenione zostały: wykonanie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze oraz zaprojektowanie i budowa odcinka drogi ekspresowej S5 na trasie Poznań – Kraków. Tytułem wyróżniono również budowę Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane