Budimex sprzedaje dewelopera za 1,5 mld zł

Budimex sprzedaje spółkę zależną Budimex Nieruchomości funduszowi Cornestone Partners i czeskiemu deweloperowi Crestyl.

Jeden z liderów rynku inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce w lipcu 2020 r. dokonał przeglądu opcji strategicznych. W jej wyniku podjął decyzję o sprzedaży udziałów w spółce Budimex Nieruchomości, uznając, że duży inwestor może ją rozwinąć i uczynić liderem na rynku europejskim. Całościowy pakiet spółki Budimex Nieruchomości przejmie Cornerstone Partners, fundusz private equity, oraz Crestyl Group, czeski lider rynku nieruchomościowego. Partnerzy zawarli warunkową umowę sprzedaży udziałów — jej wartość to 1,51 mld zł.

— Przejęcie przez tak doświadczonych i profesjonalnych partnerów szybko da wymierne rezultaty wzmocnione efektem synergii. Zapewni rozwój dotychczasowego biznesu deweloperskiego Budimexu Nieruchomości, a jednocześnie umożliwi jego dywersyfikację — mówi Damian Kapitan, prezes Budimex Nieruchomości.

O tym, że budowlana spółka będzie szukała nabywcy na spółkę córkę “PB” pisał jako pierwszy pod koniec września. Transakcja oznacza zysk dla giełdowej grupy, bowiem w księgach wyceniała spółkę na 717 mln zł.

Omar Kolejlat, dyrektor generalny grupy Crestyl, uważa segment mieszkaniowy w Polsce jako wyjątkowo perspektywiczny. Zdaniem Pawła Dębowskiego, partnera zarządzającego w Cornerstone, przejęcie to pierwszy krok do stworzenia jednego z głównych graczy na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2020 r. spółka Budimex Nieruchomości sprzedała 1672 lokale, rok wcześniej 1655.

— Działając razem będziemy mogli osiągnąć naprawdę dużo — podsumowuje Omar Kolejlat.

Związki zostaną:
Związki zostaną:
Budimex, którego prezesem jest Dariusz Blocher, zamierza dalej być generalnym wykonawcą w projektach mieszkaniowych, liczy także na dalszą współpracę ze sprzedanym deweloperem.
Marek Wiśniewski

Cornerstone Partners to firma inwestycyjna z 20-letnim doświadczeniem, która prowadzi transakcje private equity w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Aktualnie ma w portfelu m.in. sieć z ofertą dla dzieci Smyk, bukmachera eToto, ProService (usługi dla branży finansowej) czy Avengę, firmę IT oraz nieruchomościowy Griffin Real Estate.

Crestyl to grupa deweloperska działająca głównie w Czechach. Jest liderem na rynku projektów wielofunkcyjnych, tj. mieszkaniowych, biurowych i handlowych w kategorii premium. Obecnie realizuje ponad 15 projektów na terenie Republiki Czeskiej, których całkowita wartość przekracza 1,2 miliarda euro. Najważniejsze z nich to Savarin - największy projekt renowacyjny w centrum Prag, osiedle DOCK w praskiej dzielnicy Libeň oraz nowo powstające osiedle Hagibor niedaleko stacji metra Želivského.

Warunkiem koniecznym zawarcia umowy ostatecznej jest uzyskanie przez nowych właścicieli zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Karpińska

Polecane