Budowlana gwiazda też bez potencjału

opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Robert Maj, szef analityków Ipopemy Securities, wziął pod lupę akcje budowlanej spółki Pekabex.

W raporcie zatytułowanym „Jasna gwiazda na ciemnym niebie” podkreśla, że firma działa w niszowym segmencie prefabrykatów betonowych, który charakteryzuje się krótkimi terminami wykonania zamówień i dlatego jest w mniejszym stopniu narażony na obniżenie marży wskutek rosnących kosztów. Ponadto firma regularnie dzieli się zyskiem — za 2018 r. wypłaciła 0,31 zł na akcję, niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. Co ciekawe, Robert Maj do wyceny akcji spółki użył nie tylko metody DCF (czyli zdyskontowanych przepływów pieniężnych), ale także znacznie mniej popularnej metody DDM, czyli zdyskontowanych dywidend. Analitycy zwykle jako drugą metodę stosują metodę porównawczą. Tymczasem Pekabex jest notowany z wysoką premią zarówno do spółek zagranicznych, jak i polskich.

Pekabex

Obie metody — DCF i DDM — dały w sumie wycenę na poziomi 9,27 zł, a to o kilka procent więcej niż akcje kosztują na GPW. Robert Maj radzi je trzymać, choć zaznacza przy tym, że mimo prowadzenia działalności niszowej firma nie jest odporna na zbliżające się spowolnienie na polskim rynku budowlanym. „Spodziewamy się, że razem z obniżającym się tempem wzrostu gospodarczego w Polsce sektor budowlany również odczuje spowolnienie, gdyż ich współczynnik korelacji wynosi niemal 0,9” — wyjaśnia Robert Maj.

Specjalista prognozuje, że w 2019 r. przychody spółki wyniosą 828 mln zł i będą niższe niż przed rokiem (886 mln zł). W 2020 r. dynamika będzie już dodatnia, a sprzedaż sięgnie 976 mln zł. Jednocześnie zysk operacyjny skurczy się znacząco — z 67,5 mln zł w 2018 r. do 30 mln zł w 2019 r. oraz 21,3 mln zł w 2020 r., a zysk netto spadnie z 51,2 do 22,9 oraz 15,2 mln zł.

Rok 2018 był jednak dla spółki wyjątkowy pod względem rezultatów. Raport, wydany 5 sierpnia o godz. 9.58, dostępny jest na stronie internetowej Ipopemy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane