Budowlance mieszkaniowej krach nie grozi

opublikowano: 19-05-2019, 22:00

W Polsce jest za mało mieszkań, żeby martwić się bańką — uspokaja nerwowych Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

„Puls Biznesu”: Nadchodzi bańka na rynku deweloperskim?

ZIELONE KOSZTUJE:
ZIELONE KOSZTUJE:
Dariuszowi Blocherowi, prezesowi Budimeksu, podoba się ekologiczne budownictwo. Zastrzega jednak, że bez edukacji nabywców i inwestorów pozostanie ono drogą niszą.
Michał Legierski

Dariusz Blocher: Nie. Polska jest w ogonie pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców. Jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej i żeby dogonić drugą od końca Słowację albo Czechy, musimy zainwestować 150 mld zł — a to tylko koszt budowy nowych mieszkań. Od strony statystycznej nie widzę więc zagrożenia, choć mam świadomość, że budownictwo to branża cykliczna.

To jak wytłumaczyć spadającą liczbę rozpoczętych budów? Są jakieś ograniczenia natury podażowej?

Koszty budowy rosną i to dwucyfrowo, mniej więcej o 20- -30 proc., głównie ze względu na wzrost cen materiałów, robocizny i usług. Do tego nie sprzyjanam legislacja, rosną koszty ziemi. Trudny jest też rynek najmu, bo nadal nie ma równowagi między wynajmującym a najemcą. Przede wszystkim jednak powinniśmy wreszcie rynek deweloperski ujednolicić podatkowo. Gdy osoba fizyczna inwestuje w mieszkanie, niech płaci podatek nawet większy niż obecnie, ale według jednych zasad, a nie czterech czy pięciu. Jest więc dużo rzeczy, które wpływają na to, że deweloperzy się zastanawiają, banki nie kredytują budów, a w związku z tym media pytają o kryzys i bańkę. Obserwujmy, prognozujmy i zobaczymy, co się będzie działo.

Wspomniał pan o cenach materiałów budowlanych. Czy pana zdaniem będą nadal rosnąć?

W całym procesie budowlanym koszt pracy to ok. 20- -25 proc. Pozostałe 75 proc. to koszty materiałów. Skoro ceny energii będą rosły, podobnie ceny paliw czy emisji CO 2 i tlenków azotu, materiały też będą drożały. Pytanie tylko, czy będą rosły w tempie 20 proc. rocznie czy 5 proc. Ja skłaniam się do wersji zakładającejjednocyfrowy wzrost, a nie dwucyfrowy, jak do tej pory. Jeżeli chodzi o ceny ziemi, to można dużo zrobić, np. uwalniając olbrzymie zasoby gruntów rolnych w granicach miast, które mogłyby trafić na rynek po objęciu ich planami zagospodarowania przestrzennego.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, miasto Kato-wice wystawiło wielki elektryczny autobus. Na kongresie mnóstwo jest zresztą „zielonych” tematów, a Budimex dokłada swoją, nomen omen, cegiełkę, czyli ekologiczne budownictwo. To coś, czego klienci oczekują — bycie „eko”?

Dzisiaj, jeżeli mówimy o ekologicznym budowaniu, jest to w dużym stopniu zabieg promocyjny. Oczywiście staramy się budować jak najefektywniej, żeby emitować mniej CO 2, spalać mniej paliwa, nie wozić materiałów niepotrzebnie na duże dystanse, stosować lokalne kruszywa i materiały. Powstają też specjalne certyfikaty, np. BREEAM. Tylko to wszystko kosztuje. Edukacja, że warto być „eko”, powinna płynąć od inwestorów i nabywców. Bo jeżeli nabywca mieszkania nie będzie chciał za to zapłacić, to nikt tego mu nie wybuduje. Zaznaczam jednak, że ekologiczne budownictwo to bardzo potrzebna rzecz i warto się tym chwalić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Paweł Sołtys

Polecane