Budują biura, zbudują także filhamonię

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 19-05-2009, 00:00

Szczecin, który przez lata nie należał do inwestycyjnych prymusów, nadrabia zaległości. Inwestorzy docenili jego walory.

Szczecin kusi atrakcyjnymi gruntami i prostymi procedurami

Szczecin, który przez lata nie należał do inwestycyjnych prymusów, nadrabia zaległości. Inwestorzy docenili jego walory.

Szczecin chce dorównać takim miastom w Polsce jak Poznań i Wrocław, a za granicą hiszpańskiemu Bilbao i ma na to spore szanse. Sprzyja temu doskonałe położenie i konsekwentnie realizowany plan rozwoju. Pierwsze efekty już są.

Atutem miasta jest jego położenie w miejscu, w którym krzyżują się ważne trasy tranzytowe Europy: z zachodu na wschód oraz z północy, poprzez Bałtyk, na południe Europy.

Na przyszłość...

Szczecin to również ważne centrum szkolnictwa wyższego dysponujące uniwersytetem i kilkunastoma innymi u-czelniami. Wszystko to sprawia, że miasto jest dziś w kręgu zainteresowań dużych inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Szczecińscy rajcy też nie czekają z założonymi rękami. Na liście przedsięwzięć, które miasto zamierza realizować w pierwszej kolejności, są imponujące obiekty, które, jeśli powstaną, rozsławią stolicę Pomorza Zachodniego daleko poza granicami kraju. Należy do nich na pewno projekt Filharmonii Szczecińskiej. Niezwykły budynek ma szansę stać się dla miasta tym, czym muzeum Guggenheima dla Bilbao albo gmach Opery dla Sydney. Pieniądze na przedsięwzięcie już są, a rozpoczęcie zaplanowano jeszcze na 2009 r.

Kolejnym strategicznym przedsięwzięciem będzie budowa ogromnej hali widowiskowo-sportowej. Projekt imponującego obiektu już jest, a budowa również ma się rozpocząć w tym roku.

Miasto chce także uporządkować teren wzdłuż Odry. Jego rewitalizacja to również jeden z priorytetów. Położony w samym sercu miasta, jest bardzo atrakcyjny inwestycyjnie, podobnie jak rejon tzw. Kępy Parnickiej, czyli wyspy w pobliżu dworca PKP. Zgodnie ze wstępnymi założeniami planu ma na niej dominować zabudowa wysokości od 18 do 26 m, a w niedalekim sąsiedztwie dopuszczona będzie budowa dwóch wieżowców — od 50 do blisko 80 metrów. Władze miasta prowadzą zaawansowane rozmowy z wieloma inwestorami, którzy chcą tu wybudować nowoczesne apartamenty i biurowce.

Na zagospodarowanie czekają również tereny położone w sąsiedztwie Jeziora Dąbie i lotniska. W sumie blisko 230 hektarów. Na tym obszarze mają powstać m.in. hotele, centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe, park rozrywki i centrum wystawienniczo-kongresowe.

... i na dzisiaj

Miasto chce zainwestować również w rozwój zaawansowanych technologii i sektora BPO. W tym celu dofinansowuje własną spółkę — Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny — który w przyszłości ma stać się wsparciem dla firm informatycznych i innowacyjnych, rozpoczynających działalność w Szczecinie.

Na razie w mieście brakuje jednak biur wysokiej klasy. Jedyny obiekt spełniający najwyższe wymagania — Centrum Biurowe Maris — stanowi zaledwie 6 proc. dostępnej powierzchni biurowej i jest niemal w całości wynajęty. Reszta budynków to biurowce klasy B, które nie spełniają oczekiwań wymagających klientów.

Według analiz ekspertów w sumie brakuje od 120 do 135 tysięcy metrów kwadratowych biur. Ten głód zostanie przynajmniej częściowo zaspokojony w niedalekiej przyszłości.

W sąsiedztwie ulicy Malczewskiego Echo Investment buduje biurowiec o powierz-chni blisko 14 tys. mkw. Przy ulicy Dąbrowskiego natomiast spółka Harmony- -Szczecin-Mieszka wybuduje blisko 34 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dodatkowo około 21 tys. mkw. pojawi się w rejonie ulicy Niepodległości. Inwestorem jest tam firma USD. Natomiast w pobliżu ulicy 1 Maja firma Koncepta wybuduje około 37 tys. mkw. biur. W rejonie ulic Wyzwolenia i Odzieżowej inwestycję biurową o docelowej powierzchni blisko 33 tys. mkw. planuje również firma J.W. Construction.

A to nie koniec inwestycji komercyjnych. Obecnie powstaje w Szczecinie Galeria Kaskada, realizowana przez firmę ECE. Ukończenie zaplanowano na 2010 r. W pobliżu centrum handlowego znajduje się otwarty niedawno Teatr Pleciuga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budują biura, zbudują także filhamonię