Budżet na ochronę zbytków wzrośnie do 100 mln zł

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 25-10-2006, 15:44

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę w Łodzi, że budżet na ochronę zabytków wzrośnie w przyszłym roku do 100 mln zł. Szef rządu w towarzystwie wojewody łódzkiego Heleny Pietraszkiewicz i prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, zwiedził Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę w Łodzi, że budżet na ochronę zabytków wzrośnie w przyszłym roku do 100 mln zł. Szef rządu w towarzystwie wojewody łódzkiego Heleny Pietraszkiewicz i prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, zwiedził Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Premier obejrzał m.in. kaplicę Scheiblera, znajdującą się w części ewangelicko-augsburskiej cmentarza. Kilka minut spacerował i zatrzymał się przy kilku innych zabytkach.

"Warto zawsze obejrzeć coś interesującego. Rząd, który reprezentuję, jest pierwszym, który przykłada wielką wagę do sprawy ochrony zabytków. Jeszcze nie tak dawno budżet na te cele sięgał 25 mln zł. W przyszłym roku wzrośnie do 100 mln. W miarę możliwości robimy wszystko, by dziedzictwo narodowe ocalało" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Według premiera, po 1989 r. zaniedbywano sprawy związane z ochroną zabytków. Jego zdaniem, był okres "nieco lepszy", ale podczas rządów SLD nastąpił regres. "My wracamy do praktyki, która powinna być kontynuowania - ochrony, odnawiania, zachowywania tego wszystkiego, co stanowi nasz dorobek, nasze dziedzictwo, co jest potrzebne, by to dziedzictwo trwało i żeby w związku z tym trwał naród" - mówił Jarosław Kaczyński.

Zwiedzanie Starego Cmentarza w Łodzi było ostatnim punktem wizyty premiera w Łodzi.

Łódzki Stary Cmentarz powstał w latach 1855-1858. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych i artystycznych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii Łodzi; ponad 100 z nich wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżet na ochronę zbytków wzrośnie do 100 mln zł