Budżet wykonał zadanie

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Nieco ponad 25 mld zł — taka była dziura w ubiegłorocznym budżecie. Miało być gorzej.

Ministerstwo Finansów (MF) oszacowało deficyt budżetu państwa w 2017 r. Wyniósł 25,4 mld zł, czyli 42,7 proc. planu z ustawy budżetowej i o 20,8 mld zł mniej niż w 2016 r. — Tak niski deficyt nie jest zaskoczeniem. Jest on efektem m.in. bardzo dobrej ściągalności dochodów budżetowych, w szczególności podatku VAT — mówi prof. Teresa Czerwińska, minister finansów. Mediana prognoz 10 zespołów ekonomistów bankowych, ankietowanychw grudniu przez „PB”, sugerowała 27,7 mld zł.

Tak niski deficyt nie jest zaskoczeniem. Jest on efektem m.in. bardzo dobrej sciągalnosci dochodów budżetowych, w szczegolnosci podatku VAT — mowi prof. Teresa Czerwinska, minister finansow
Zobacz więcej

Tak niski deficyt nie jest zaskoczeniem. Jest on efektem m.in. bardzo dobrej sciągalnosci dochodów budżetowych, w szczegolnosci podatku VAT — mowi prof. Teresa Czerwinska, minister finansow ARC

Na ostateczne saldo budżetu państwa złożyły się dochody wysokości 350,5 mld zł, a więc o 25,1 mld zł wyższe, niż zakładano (107,7 proc. planu), oraz stosunkowo niskie wydatki — 375,9 mld zł (97,7 proc. planu). Resort szacuje, że w 2017 r. państwo zainkasowało 156,8 mld zł VAT, a więc o 23,9 proc. więcej niż w 2016 r. Kwota przebiła też oczekiwania rządu — w stosunku do ustawy budżetowej na 2017 r. dochody z tego tytułu były wyższe o 9,3 proc. Wyniki podkręciła zwłaszcza końcówka roku — w grudniu 2017 r. wpływy szacowane są na 10,6 mld (rok wcześniej wyniosły tylko 5,1 mld zł).

„Ponaddwukrotny wzrost dochodów z VAT w grudniu 2017 r. wynikał m.in. z wyższych wpłat dokonanych przez podatników o ok. 18,7 proc.” — czytamy w komentarzu MF. Stronę dochodową Teresa Czerwińska ocenia „nadzwyczaj pozytywnie”. — Do tak ogromnego sukcesu w zakresie ściągalności podatków przyczyniło się przyjęcie tego zadania jako najwyższego priorytetu całego resortu, rozbudowa zdolności analitycznych ministerstwa, wprowadzane konsekwentnie zmiany prawne oraz skuteczne wysiłki służb skarbowych — podkreśla minister.

Niższe wydatki budżetu państwa w 2017 r. wynikały natomiast „głównie z naturalnych oszczędności”. Ich gromadzeniu sprzyjała świetna koniunktura, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2017 r. wydaliśmy mniej, niż rząd założył w ustawie, ale więcej niż w 2016 r., gdy z państwowej kasy „wypłynęło” 360,8 mld zł. Jak informuje resort, to przede wszystkim efekt programu Rodzina 500+ (trwającego cały 2017 r., a w 2016 od kwietnia). Statystyki nie zmieniają jednak stanowiska rządu, a konkretniej jego „hojności”.

— Tak dobra sytuacja budżetu państwa w 2017 r. daje podstawę dla dalszej stabilizacji finansów publicznych w Polsce i dużego bezpieczeństwa realizacji programu rządu — podsumowała Teresa Czerwińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy