Buffett: likwidacja Obamacare korzystna dla najbogatszych

08-05-2017, 09:00
aktualizacja: 08-05-2017, 09:02

Miliarder Warren Buffett uważa, że przeforsowana przez Republikanów likwidacja Obamacare jest najkorzystniejsza dla najbogatszych Amerykanów, informuje Reuters.

W czwartek Republikanie z Izby Reprezentantów przegłosowali zniesienie i zastąpienie systemu finansowania opieki zdrowotnej wprowadzonego za czasów prezydenta Baracka Obamy, znanego powszechnie jako „Obamacare”.

Warren Buffett
Zobacz więcej

Warren Buffett

fot. Bloomberg

- To duże cięcie podatków dla ludzi takich jak ja – powiedział legendarny inwestor i miliarder Warren Buffett podczas spotkania z akcjonariuszami Berkshire Hathaway. – Kiedy jest taka obniżka podatków albo deficyt idzie w górę, albo ściągają je z kogoś innego – dodał.

Buffett zauważył, że jeśli przeforsowane przez Republikanów zmiany w prawie wejdą w życie, rzeczywista stawka jego podatku dochodowego spadnie do 17 proc. 

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, gdzie świadczenia zdrowotne są publiczne, w USA ubezpieczenie zdrowotne zapewniają połowie Amerykanów pracodawcy. Buffett zwrócił uwagę, że wzrost kosztów ochrony zdrowia był dużo szybszy w USA niż w innych krajach i „pójdzie jeszcze dużo wyżej”.

- Koszty medyczne to tasiemiec, który szkodzi konkurencyjności Ameryki – stwierdził. – To problem, z którym ma do czynienia to społeczeństwo i będzie on coraz większy – dodał.

Charlie Munger, wiceszef Berkshire i wieloletni partner biznesowy Buffetta uważa, że żadna z dwóch głównych amerykańskich partii „nie myśli racjonalnie” jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Powodem jest to, że „za bardzo się nienawidzą”, stwierdził. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Buffett: likwidacja Obamacare korzystna dla najbogatszych