Bułgaria: Wkrótce nowy przetarg na modernizację śmigłowców

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2005, 11:02

Bułgarskie ministerstwo obrony ogłosi wkrótce nowy przetarg na modernizację poradzieckich śmigłowców wojskowych Mi-17 i Mi-24 - podała we wtorek bułgarska prasa powołując się na źródła w resorcie obrony.

Bułgarskie ministerstwo obrony ogłosi wkrótce nowy przetarg na modernizację poradzieckich śmigłowców wojskowych Mi-17 i Mi-24 - podała we wtorek bułgarska prasa powołując się na źródła w resorcie obrony.

Do przetargu przystąpią rosyjski producent śmigłowców zakłady MIL, a także produkująca uzbrojenie rosyjska grupa Rosoboroneksport, która posiada licencję na ich modernizację.

Według dziennika "Sega", komisja bułgarska po anulowaniu poprzedniego przetargu doszła do wniosku, że jedynie Rosjanie mogą dokonać remontu poradzieckich śmigłowców.

Ministerstwo obrony Bułgarii unieważniło wyniki zeszłorocznego przetargu w ubiegłym tygodniu.

Grudniowy przetarg wygrał izraelski koncern Elbit, ale Izraelczycy nie otrzymali od Rosoboroneksportu niezbędnej licencji, która  uniemożliwiłaby wydanie remontowanym maszynom certyfikatu producenta.

Elbit, który razem w amerykańskim koncernem Lockheed-Martin w grudniu 2004 r. został ogłoszony zwycięzcą przetargu oświadczył, że będzie bronić swoich praw w sądzie. Według strony bułgarskiej,nie ma on szans na wygranie sprawy, ponieważ nie spełnił warunków konkursu i nie podpisano z nim kontraktu.

Elbit i Lockheed Martin przedstawili najniższą ofertę - 57 mln euro. Według niepotwierdzonych oficjalnie źródeł z ministerstwa obrony, za otrzymanie certyfikatu producenta Bułgaria miała dodatkowo zapłacić pośrednikom, co podwyższyłoby znacznie koszty transakcji.

Po ogłoszeniu przez Bułgarię wyników przetargu, rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow oświadczył, że plany modernizacji poradzieckich śmigłowców przez Bułgarię są "sprzeczne z prawem." Rosja zarzuciła izraelskiej firmie Elbit, że remontowała mołdawskie i gruzińskie samoloty wojskowe rosyjskiej produkcji bez licencji producenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane