Bumar zaprezentował pierwszy czołg dla Malezji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 2005-05-18 18:32

Pierwszy czołg PT-91M dla Malezji został zaprezentowany w środę w Gliwicach. Po dalszych próbach poligonowych czołg zostanie wysłany do Malezji, gdzie odbędzie się jego oficjalny pokaz. Jeżeli Malezja zaakceptuje pierwszy egzemplarz, jesienią ruszy seryjna produkcja.

Pierwszy czołg PT-91M dla Malezji został zaprezentowany w środę w Gliwicach. Po dalszych próbach poligonowych czołg zostanie wysłany do Malezji, gdzie odbędzie się jego oficjalny pokaz. Jeżeli Malezja zaakceptuje pierwszy egzemplarz, jesienią ruszy seryjna produkcja.

Minister obrony Jerzy Szmajdziński i jego zastępca Janusz Zemke obejrzeli czołg na zakładowym poligonie Bumaru Łabędy, gdzie na utwardzonej leśnej drodze wóz osiągnął prędkość ok. 50 kilometrów na godzinę.

Umowę wartości 400 mln dolarów na dostawę do Malezji 48 czołgów oraz wozów towarzyszących, w tym wozów zabezpieczenia technicznego, podpisano przed dwoma laty; MON włączyło się w promocję czołgu.

PT-91M ma słowacką armatę 125 mm stabilizowaną elektrycznie, francuski system kierowania ogniem, dwa karabiny maszynowe na amunicję standardu NATO, silnik o mocy 1000 KM pochodzi z PZL Wola i został połączony z niemiecką przekładnią. Polskiej produkcji będą blachy pancerza.

Jak powiedział prezes Bumaru Łabędy Artur Trzeciakowski, to, że silnik i przekładnię - tzw. powerpack - udało się zamontować w korpusie bez przedłużania go jest dużym osiągnięciem. Wydłużenie korpusu to pozornie niewielka zmiana, ale trzeba zmieniać całe oprzyrządowanie do produkcji - zaznaczył. "Zastosowaliśmy bezluzowe łożysko wieży, gąsienice z gumowymi nakładkami, wzmocnione amortyzatory; reaktywny pancerz został umieszczony w kasetach z aluminium, co zmniejszyło jego ciężar" - wyliczał Trzeciakowski.

Wóz dla Malezji ma też agregat prądotwórczy, który umożliwia działanie urządzeń elektrycznych, w tym systemu kierowania ogniem i klimatyzacji także przy wyłączonym silniku (wówczas czołg jest trudniejszym celem dla pocisków naprowadzanych termicznie). Czołg ma trzyosobową załogę, do kierowania wozem służy wolant, a nie drążki jak w starszych czołgach.

PT-91 M to przygotowana specjalnie na potrzeby Malezji wersja czołgu "Twardy" - rozwinięcia radzieckiego T-72. PT-91 waży ponad 45 ton. W polskim wojsku służy ponad 200 egzemplarzy "Twardego". Zdaniem Trzeciakowskiego, z rozwiązań zastosowanych w wozie dla Malezji można skorzystać przy ewentualnej modernizacji pojazdów dla polskiej armii.

Umowa na dostawę czołgów dla Malezji to największy kontrakt na sprzedaż uzbrojenia w III RP.