Bundestag przegłosował wypłatę odszkodowań

PEKAES S.A.
30-05-2001, 17:10

BERLIN (Reuters) - Niemiecki Bundestag zdecydował w środę o odblokowaniu funduszu dla ofiar pracy przymusowej w okresie II wojny światowej. Fundusze te wynoszą 4,5 miliarda dolarów.

Decyzja niższej izby niemieckiego parlamentu usuwa ostatnią przeszkodę w rozpoczęciu długooczekiwanych wypłat odszkodowań dla ofiar pracy przymusowej. Większość z nich pochodzi z krajów Europy Wschodniej i nie objęły ich odszkodwania wypłacane przez Niemcy po wojnie.

Pieniądze dla funduszu wpłacą po połowie niemiecki rząd i firmy, wśród których znajdują się najbardziej znane koncerny, takie jak producent samochodów Volkswagen i ubezpieczyciel Allianz.

Rok temu Waszyngton i Berlin podpisały formalną umowę, ale niemieckie firmy zgodziły się na wypłatę odszkodwań dopiero w ubiegłym tygodniu, kiedy to amerykański sąd oddalił indywidualne pozwy przeciw nim.

O odszkodowania będzie się ubiegać prawdopodobnie około 1,5 miliona osób.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PEKAES S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bundestag przegłosował wypłatę odszkodowań