PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Burzliwe dzieje „Czerwonej winnicy” van Gogha

PAP , DI
opublikowano: 08-09-2021, 13:01

Jedyny obraz holenderskiego malarza sprzedany za jego życia zostanie odrestaurowany.

„Czerwona winnica” Vincenta van Gogha, uważana za jedyne dzieło, które malarz sprzedał za życia, od 1948 r. ani razu nie opuściło murów moskiewskiego Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina, choć wiele placówek muzealnych na świecie chciało je gościć. Jest tak podatne na zniszczenia, że nawet jego przeniesienie do innego budynku jest ryzykowne.

Według specjalistów muzeum, które podjęło się restauracji, za jego zły stan należy winić po części samego van Gogha. Obraz namalowany był na zwykłym płótnie workowym, które malarz niezbyt dokładnie zagruntował. Nie zdążył nawet wyschnąć, gdy van Gogh wysłał go do Paryża. Jego brat Theo niezbyt umiejętnie naciągnął płótno na blejtram i powstałe wtedy uszkodzenia nadal są widoczne.

Konserwatorzy nie tylko odrestaurują dzieło, ale wykorzystując najnowocześniejsze technologie je zabezpieczą. Tymczasem już zidentyfikowali pod wizerunkiem inną warstwę farby, co oznacza, że pod nim znajdował się inny obraz. Kolejny ciekawy szczegół wykryli dzięki zdjęciom rentgenowskim.

— Van Gogh nie namalował „Czerwonej winnicy” w ciągu jednego seansu — postać kobiecą np. przemalował później na męską. Można jedynie zastanawiać się, dlaczego — powiedział Igor Borodin, szef działu konserwacji moskiewskiego muzeum.

Eksperci stwierdzili też, że kolor farb ściemniał i że pierwotnie obraz, który do dziś jarzy się barwami, był jeszcze bardziej intensywny i robił oszałamiające wrażenie. Zanim powstanie film, relację z prac konserwatorskich można śledzić na specjalnej stronie internetowej.

„Widzieliśmy całkowicie czerwoną winnicę, jak czerwone wino. Z daleka wydawała się żółta, niebo nad nią było zielone, a ziemia wokół fioletowa po deszczu, gdzieniegdzie z odblaskami żółtego zachodu słońca” — pisał van Gogh w liście do brata.

„Czerwona winnica” powstała pod koniec 1888 r. we względnie szczęśliwym okresie życia van Gogha. Osiedlił się w Arles na południu Francji, gdzie chciał utworzyć wspólnotę artystów. Przez krótki czas gościł tam Paula Gauguina, którego bardzo podziwiał. Ich odmienne charaktery powodowały częste kłótnie, po kolejnej van Gogh zagroził przyjacielowi brzytwą, a następnie obciął sobie kawałek ucha. Po tej kłótni Francuz wrócił do Paryża. Zanim do tego doszło, Holender stworzył w Arles najbardziej podziwiane dziś obrazy, w tym „Słoneczniki” i „Gwiaździstą noc”.

W 1890 r. „Czerwoną winnicę” pokazano na wystawie w Brukseli. Kupiła ją malarka Anne Bosch za 400 franków (obecnie około 1000 dolarów), a następnie rosyjski kolekcjoner Siergiej Szuszkin. Po rewolucji bolszewickiej obraz został znacjonalizowany wraz z całą kolekcją zgromadzonych przez niego arcydzieł i w 1948 r. znalazł się w moskiewskim muzeum. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane