By Lublin wrócił do pierwszej ligi

Aleksandra Rogala
opublikowano: 13-01-2016, 16:38

Kwestionariusz Samorządowca wypełnił Krzysztof Żuk (PO), prezydent Lublina.

Zostałem prezydentem/burmistrzem (zastępcą prezydenta/burmistrza)...

... żeby przywrócić Lublinowi należną mu pozycję w pierwszej lidze polskich miast. W pierwszej kadencji postawiłem na: poprawę dostępności komunikacyjnej miasta, zbudowanie atrakcyjnej oferty dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy oraz  zapewnienie atrakcyjnej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. W drugiej kadencji kontynuuję rozpoczęty plan inwestycyjny – kładąc przy tym duży nacisk na jakość przestrzeni miejskiej (stąd przygotowanie i przebudowa kluczowych obszarów Lublina, tworzenie alternatyw dla transportu indywidualnego, budowa nowych i modernizacja istniejących skwerów, czy szeroki plan nasadzeń zieleni).

Największym atutem mojego miasta...

... są ludzie oraz ich widoczna i stale rosnąca aktywność. Oni coraz częściej chcą decydować o przyszłości naszego miasta. Warto podkreślić też, że Lublin to miasto akademickie - studenci i wykwalifikowani absolwenci to zdecydowanie jego silna strona (Lublin od 4 lat szczyci się tytułem Samorządowego Lidera Edukacji).

Na pewno trzeba zmieniać...

... nie zmieniać, ale cały czas ulepszać infrastrukturę sprzyjającą rozwojowi gospodarki oraz podnoszeniu standardu życia mieszkańców. Konsekwencja w dążeniu do poprawy infrastruktury miasta przynosi wymierne korzyści – Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy oraz coraz bardziej przyjazną przestrzenią do życia. Dla mnie ważna jest także dalsza rozbudowa systemu transportu miejskiego (na który w ostatnich latach przeznaczyliśmy rekordową w historii miasta sumę ponad pół miliarda złotych), stałe rozszerzanie sieci ścieżek rowerowych oraz przyjaznych pieszym tras, dzięki którym budujemy alternatywę dla samochodów. 

Moim największym sukcesem jest...

... znacząca poprawa atrakcyjności Lublina dla mieszkańców i inwestorów. Dzięki m.in. środkom europejskim w latach 2011-2014 w samym Lublinie zainwestowaliśmy ponad 2,2 mld zł. Dziś Lublin ma zapewnioną dostępność komunikacyjną (obwodnica, drogi ekspresowe), sprawnie funkcjonuje także Port Lotniczy Lublin, specjalna strefa ekonomiczna jest już w 90% zagospodarowana i stale się poszerza. Stworzyliśmy także szeroką ofertę spędzania czasu wolnego poprzez wydarzenia kulturalne, festiwale, nowoczesną bazę sportową umożliwiającą organizację wydarzeń i rozwój talentów, oddaliśmy także mieszkańcom nowe atrakcyjne i zielone przestrzenie do wypoczynku.

  Moim największym błędem było...

... szczęśliwie udało nam się uniknąć błędów: mogę powiedzieć, że Lublin zdecydowanie wykorzystał swoją szansę. Jako obszar nadal wymagający pracy wskazałbym natomiast współpracę pomiędzy sektorem nauki i biznesu. W Lublinie mamy w tym zakresie ogromny potencjał do wykorzystania. 

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych...

... kontynuowalibyśmy ambitny plan inwestycyjny wynikający z realizacji Strategii Rozwoju Lublina do 2020, którą nakreśliłem rozpoczynając swoją pracę. Przyspieszając oczywiście w obszarach szczególnie istotnych dla przedsiębiorców i mieszkańców.   

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć...

... że moim priorytetem pozostanie budowanie atrakcyjnej oferty współpracy, zarówno w wymiarze operacyjnym, jak i w zakresie udostępniania kolejnych uzbrojonych terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, przekładającą się na nowe miejsca pracy. Chcemy być, i wierzę, że jesteśmy, dobrym partnerem dla przedsiębiorców. 

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP)...

... uważam, że w sytuacji łatwego dostępu do środków europejskich i preferencyjnych kredytów, np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, PPP nadal  jest dla samorządów zbyt drogim i jednocześnie skomplikowanym prawnie rozwiązaniem. 

Gdy myślę o Unii...

... cieszę się, że Polska i nasze miasta miały i mają możliwość korzystania z szans, jakie ona przyniosła. Unia Europejska zapewniła środki na modernizację infrastruktury i sfinansowanie rozwoju. Ważne dla państw członkowskich, a szczególnie dla przedsiębiorców, jest także zunifkowanie prawa w ramach wspólnot, które znacząco wpłynęło na rozwój rynku europejskiego. 

Gdybym był premierem...

... dążyłbym do zapewnienia skuteczniejszej współpracy rządu i samorządu, w centrum uwagi stawiając rozwój lokalnej przedsiębiorczości - od edukacji po wspieranie potrzeb inwestycyjnych. 

Kiedy już odejdę ze stanowiska...

... mocniej zaangażuję się w pracę na uniwersytecie, którą bardzo lubię.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu