Czytasz dzięki

Była minister kontra kasy wirtualne

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Niezgodność z konstytucją i ryzyko strat budżetowych — to główne zarzuty Elżbiety Chojny-Duch wobec przepisów o software’owych kasach fiskalnych.

Decyzją Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, od 1 czerwca firmy z branż transportowej, gastronomii, hotelarstwa, węglowej mają możliwość stosowania tzw. wirtualnych kas fiskalnych (w postaci oprogramowania na smartfony i tablety). Pierwotnie Ministerstwo Finansów (MF) chciało umożliwić pilotażowe używanie takich kas w transporcie. Niespodziewanie jednak rozszerzyło katalog o branże wrażliwe na oszustwa podatkowe (gastronomia, hotelarstwo). Prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów, uważe to za groźne dla budżetu państwa.

Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów, ostrzega, że
rozporządzenie o wirtualnych kasach fiskalnych podpisane przez Tadeusza
Kościńskiego, ministra finansów, grozi rozszczelnieniem systemu podatkowego.
Zobacz więcej

OSTRA KRYTYKA:

Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów, ostrzega, że rozporządzenie o wirtualnych kasach fiskalnych podpisane przez Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, grozi rozszczelnieniem systemu podatkowego. Fot. WM

Złamanie konstytucji

W opinii sporządzonej na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) Elżbieta Chojna-Duch stwierdza, że wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych powinno nastąpić w drodze ustawy, a nie rozporządzenia MF, które jej zdaniem wykroczyło poza delegację ustawy o VAT i naruszyło zawarte w niej wytyczne.

„Rozporządzenie to nie spełnia wymagań określonych w art. 91 ust. 1 Konstytucji RP i może zostać uznane za wydane z naruszeniem delegacji ustawowej” — czytamy w opinii.

Ekspertka twierdzi, że w rozporządzeniu nie miały prawa znaleźć się zapisy dotyczące m.in.: zwrotów i reklamacji, certyfikacji oprogramowania i odrębnej procedury dotyczącej wniosków o wydanie pozwolenia.

„Organ [MF — red.] arbitralnie przekroczył upoważnienie wynikające z ustawy o VAT, które zezwala mu jedyniena określenie wymagań technicznych i sposobu użytkowania urządzeń rejestrujących. W obecnym stanie nie jest możliwe pełne i poprawne zbadanie zgodności rozporządzenia z ustawą o VAT, gdyż nie jest znana ostateczna grupa podatników, którzy będą mogli korzystać z kas wirtualnych” — twierdzi była wiceminister finansów.

Stawia tezę, że rozporządzenie MF może zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Hossa dla oszustów

Elżbieta Chojna-Duch uważa też, że „wadliwie skonstruowane przepisy mogą prowadzić do pogorszenia ściągalności podatku VAT, a pośrednio również podatków dochodowych”. Ostrzega, że przepisy rozporządzenia„stanowią jedynie instrukcje dla podatnika, których spełnienie jest uzależnione od jego woli”. Brak sankcji za naruszenie przez firmy obowiązków wynikających z rozporządzenia ma zachęcać do oszustw polegających na zmniejszaniu podstawy opodatkowania, a nawet wyłudzaniu zwrotu VAT.

„Analiza rozporządzenia prowadzi do wniosku, że nie wprowadza ono żadnej sankcji za dokonanie sprzedaży nieewidencjonowanej z winy producenta lub z powodu błędów technicznych. Co więcej, w przypadku awarii lub utraty nośnika oprogramowania nie wprowadza ono sankcji za niepowiadomienie o tym fakcie Krajowej Administracji Skarbowej. W rezultacie rozporządzenie kreuje zachętę dla nieuczciwych podatników do celowego omijania obowiązku wystawiania paragonów pod pretekstem awarii” — ostrzega była wiceminister finansów.

Dlatego krytykuje umożliwienie stosowania kas wirtualnych branżom najbardziej narażonym na oszustwa podatkowe. Podobne zastrzeżenia formułowali też inni eksperci (m.in. z branży tradycyjnych kas fiskalnych). Apelowali do MF i premiera o rezygnację z tego pomysłu, ale bez efektu. Ministerstwo uważa, że wirtualne kasy fiskalne nie zagrażają budżetowi, wręcz przeciwnie — ich stosowanie ma poprawić szczelność systemu podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane