Czytasz dzięki

Kasy wirtualne groźne dla kasy państwa

opublikowano: 17-05-2020, 22:00

Forsowane przez Ministerstwo Finansów tzw. wirtualne kasy fiskalne mogą ułatwić ukrywanie obrotu i oszustwa podatkowe — ostrzegają eksperci

Po wielu miesiącach powolnych prac, niespodziewanie kierownictwo resortu finansów ostro przyspieszyło z realizacją pomysłu wdrażania w Polsce tzw. wirtualnych kas fiskalnych (kasy pod postacią oprogramowania na tabletach czy smartfonach). Przedstawiło kolejną wersję projektu rozporządzenia, w którym znacznie rozszerzyło katalog branż uprawnionych do ich stosowania (patrz ramka) i dało tylko... trzy dni na konsultacje. Już od 1 czerwca 2020 r. wirtualne kasy miałoby pilotażowo stosować 150 tys. firm ze wskazanych branż i sektorów. Z pojawiających się opinii eksperckich wynika, że jeżeli Ministerstwo Finansów (MF) nie wycofa się z tego pomysłu, to najbardziej zyskają oszuści.

Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko
stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorców — podkreśla
Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Wyświetl galerię [1/2]

MA BYĆ DOBRZE:

Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorców — podkreśla Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Zobacz także

Groźne skutki

MF twierdzi, że wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych pozwoli na skuteczniejsze uszczelnienie systemu podatkowego i wzrost wpływów budżetowych dzięki ograniczeniu możliwości oszustw podatkowych, szczególnie w branżach na nie wrażliwych. Jednak koncepcję wirtualnych kas fiskalnych krytykowały m.in. Główny Urząd Miar (certyfikuje kasy), Rządowe Centrum Legislacji, organizacje branżowe. MF jednak upiera się przy tym pomyśle, ale koncepcja zawarta w najświeższym projekcie rozporządzenia również spotkała się z krytycznymi opiniami. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) nie zostawiła na nim suchej nitki.

„Dopuszczenie możliwości stosowania kas wirtualnych przez grupy wrażliwe naraża na znaczne uszczuplenie wpływów podatkowych do budżetu państwa, ze względu na techniczne ograniczenia takich kas oraz luki w systemie” — czytamy w stanowisku KIGEiT.

Na potwierdzenie tej tezy izba wyliczyła 10 argumentów (np. braki certyfikatów, brak kontroli w czasie rzeczywistym, łatwe możliwości manipulacji efektami pracy kas). KIGEiT dodaje, że umożliwienie stosowania kas wirtualnych przez branże hotelarską i gastronomiczną naraża cały projekt na niepowodzenie i kompromitację. Na poważne zagrożenia dla systemu podatkowego i dochodów budżetowych ze strony kas wirtualnych wskazuje prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów (twórca podatku VAT w Polsce). Alarmuje, że kasy wirtualne cechuje obniżony poziom bezpieczeństwa i brak możliwości skutecznej kontroli. Dają one ogromne pole wykorzystywania ich do oszustw podatkowych (np. zaniżania obrotów), szczególnie w tzw. branżach wrażliwych. Zdaniem prof. Modzelewskiego kasa wirtualna „aktywuje dokonywanie nadużyć — jest bowiem bardziej podatna na manipulowanie danymi, w praktyce ułatwi nieewidencjonowanie sprzedaży”.

Podkreśla, że MF błędnie określiło sektory i branże mogące korzystać z kas wirtualnych. „Wprowadzenie zbyt szerokiego kręgu podatników mogących korzystać z kas mających postać oprogramowania stwarza poważne ryzyko poszerzenia szarej strefy. Na tym zjawisku skorzystają nie tylko twórcy nielegalnego oprogramowania, ale zwłaszcza nieuczciwi podatnicy chcący zaniżyć podstawę opodatkowania, poprzez działania pozorujące legalną sprzedaż” — pisze prof. Witold Modzelewski.

Wirus opóźni kasy on-line

Z powodu lockdownu gospodarki MF zostało zmuszone do zmian harmonogramu wdrażania kas fislalnych on-line. 14 maja pojawił się projekt rozporządzenia opóźniającego wprowadzenie ich w niektórych sektorach. Dopiero od 1 stycznia 2021 r. mają być one używane w gastronomii, usługach zakwaterowania, sprzedaży węgla, koksu, brykietu. Natomiast od 1 lipca 2021 r. w usługach fryzjerskich, kosmetycznych, budowlanych, lekarskich, stomatologicznych, prawniczych, fitness.

Uczestnicy eksperymentu

Od 1 czerwca 2020 r. wirtualne kasy fiskalne mogłyby stosować firmy: taksówki, przewóz osób, wynajem samochodów z kierowcą, usługi przeprowadzek, riksze, powozy konne, transport drogowy, kolejowy, lotniczy, hotele, usługi noclegowe i zakwaterowania (także krótkotrwałego), pola kempingowe, restauracje, gastronomia, sprzedaż węgla, brykietu, koksu, węgla brunatnego. Od 1 lipca kasy wirtualne mogłyby stosować firmy kateringowe.

Źródło: projekt rozporządzenia z 23 kwietnia 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane