Było sennie, ale rekordowo

Marek Druś
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Na giełdach w USA wartość głównych indeksów zmieniała się wczoraj w niewielkim zakresie. Lepsze niż oczekiwano dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie i sygnały o możliwości kolejnej dużej fuzji ożywiły handel tylko w pierwszej fazie notowań. Dzięki dobrym nastrojom Dow Jones ustanowił nowy rekord intraday, osiągając 12 368 pkt.

Koniunkturę schłodziła wiadomość o spadku zapasów ropy i jej destylatów. Wzrost ich cen wystraszył inwestorów, którzy zaczęli obawiać się, że oczekiwana obniżka stóp procentowych nastąpi później niż oczekiwano. Widocznym tego objawem była wyprzedaż obligacji. Rentowność 10- -letnich papierów skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch tygodni. Dzięki dobrym danym o sprzedaży detalicznej rosły kursy największych przedstawicieli branży handlowej, m.in. Wal-Mart, Target i Home Depot. Drożały akcje linii lotniczych. To skutek pogłosek o rozpoczęciu negocjacji o fuzji UAL, właściciela United Airlines, z Continental Airlines. Wynikiem takiej transakcji byłoby powstanie największego na świecie przewoźnika lotniczego.

W Europie dominował popyt. Paneuropejski indeks DJ Stoxx 600 osiągnął na zamknięciu sesji najwyższą wartość od stycznia 2001 r. Pomogły wiadomości z rynku fuzji i przejęć. Pogłoski o udziale w konsolidacji branży bankowej podbiły kurs holenderskiego ABN Amro. Doniesienia z USA wywołały natomiast wzrost notowań akcji British Airways, Air France-KLM i Lufthansy. Do wczoraj ogłoszono w tym roku w Europie transakcje fuzji i przejęć o łącznej wartości 1,6 bln USD. W tym samym okresie ubiegłego roku było to tylko 998 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu