Były miliarder podejrzewany o insider trading

opublikowano: 11-04-2014, 16:03

Brazylijski nadzorca rynku uważa, że Eike Batista, który w spektakularny sposób zrujnował swoją wielomiliardowa fortunę był zaangażowany w wykorzystywanie poufnych informacji, donosi Reuters powołując się na gazetę Valor Economico.

Zarzuca się mu, że dopiero po ponad 10 miesiącach poinformował akcjonariuszy Oleo and Gas Participações (znanej jako OGX), że cztery pola naftowe nie są ekonomicznie opłacalne. Sam w tym czasie pozbywał się walorów OGX i jej spółki siostrzanej. Co istotne, równocześnie zachęcał inwestorów do zakupu udziałów w spółkach i reklamował potencjał pól.

Zobacz więcej

Eike Batista (fot. Bloomberg)

Podczas gdy władze spółki dostały już we wrześniu 2012 r. uaktualnione szacunki, stwierdzające nieopłacalność wydobycia na polach Tubarao Azul , Tubarao Tigre , Tubarao Gato i Tubarao Areia, udziałowcy firm zostali o tym fakcie poinformowani dopiero 1 lipca 2013 r.

Jeszcze w marcu 2012 r. majątek Batisty warty był 34,5 mld  USD co plasowalo go na ósmym miejscu wśród najbogatszych ludzi na naszym globie.

Od tamtej pory jego majątek systematycznie topniał, głównie przez przecenę flagowego koncernu paliwowo-energetycznego OGX. W połowie 2013 r. jego majątek netto szacowano już na zaledwie 200 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Były miliarder podejrzewany o insider trading