Czytasz dzięki

Były szef spółki zależnej Wirecardu przyznał się do winy

opublikowano: 17-07-2020, 10:05

Prawnik reprezentujący aresztowanego w lipcu byłego szefa kluczowej spółki zależnej niemieckiego Wirecardu poinformował, że jego klient przyznał się do udziału w oszustwie, pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że to pierwsze przyznanie się do winy w sprawie oszustw, które doprowadziły do upadku niemieckiego operatora płatności Wirecard.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Mój klient z własnej woli zgłosił się do postępowania i w przeciwieństwie do innych wziął odpowiedzialność za swoje czyny – powiedział Nicolas Fruehsorger, prawnik reprezentujący byłego szefa Cardsystems Middle East z Dubaju.

18 czerwca Wirecard poinformował, że audytor nie chce zatwierdzić jego sprawozdania finansowego, bo nie może doliczyć się 1,9 mld EUR. Tydzień później spółka rozpoczęła procedurę upadłościową, bo okazało się, że brakująca kwota jest wynikiem oszustw dokonanych w jej księgach rachunkowych.

Zwolniony niedługo po wybuchu skandalu były prezes Wirecardu, Markus Braun, został aresztowany, ale wyszedł na wolność po wpłaceniu 5 mln EUR kaucji. Prokuratura poszukuje także dyrektora operacyjnego spółki. Jan Marsalek ostatni raz był widziany na Filipinach skąd miał udać się do Chin. Prokuratorzy uznają za podejrzanych także dyrektora finansowego Alexandra von Knoopa i dyrektora ds. produktu Susanne Steidl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane