Bytom ma służyć za wzór odnowy

Rewitalizacja śląskiego miasta ma być modelowa. Pójdzie na to prawie miliard złotych.

Rewitalizacja to szansa nie tylko dla miast. To także gwarancja zamówień dla branży budowlanej, a przede wszystkim poprawa warunków życia i pracy mieszkańców. Z ostatniego raportu NIK wnika, że lokalne programy rewitalizacji nie zawsze spełniały swoje zadanie. Wiele miast wprowadzało je dla wybranych terenów chaotycznie, realizując tylko inwestycje dotowane z unijnych funduszy, np. remontowały tylko drogi zamiast wprowadzać kompleksowe pomysły na łagodzenie najważniejszych problemów: bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, braku mieszkań. Takich właśnie problemów nie brakuje w Bytomiu.

NOWY POWIEW:
Zobacz więcej

NOWY POWIEW:

Kolonia Zgorzele — dawne osiedle robotnicze. Takich miejsc w Bytomiu jest wiele. Wkrótce mają zyskać nowy charakter. HUBERT KLIMEK, UM BYTOM

A dochodzą do tego zniszczone budynki, niedostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb mieszkańców, szkody górnicze, zanieczyszczone powietrze... wymieniać można długo. To wszystko ma się jednak zmienić. Bytom jest jednym z trzech miast — obok Łodzi i Wałbrzycha — które mają wypracować (przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju) modelowe rozwiązania. — Właśnie te miasta zostały uznane za mające najwięcej problemów w Unii Europejskiej i wymagające dodatkowego wsparcia — tłumaczą w bytomskim ratuszu.

Postawienie tego miasta „na nogi” będzie kosztowało prawie miliard złotych. Problem w tym, że wykorzystanie unijnych funduszy, które częściowo mają sfinansować pomysły samorządowców, stoi pod znakiem zapytania. Unia skrupulatnie pilnuje terminów, a w Bytomiu jest poślizg. — Ponieważ mamy już czwarty kwartał 2016 roku, a program rewitalizacji w nie został jeszcze nawet przyjęty przez radę miasta, czyli formalnie go nie ma, pojawiają się realne zagrożenia dla wydatkowania pieniędzy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI) — alarmują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Miasto zakłada jednak, że do końca roku przedstawi marszałkowi dopracowany Gminny Program Rewitalizacji (GPR). Na razie wciąż trwają konsultacje społeczne. A co planuje Bytom? Najbardziej spektakularne działania dotyczą dzielnic Bobrek, Śródmieście i Rozbark, ale niektóre duże przedsięwzięcia mają poprawić jakość życia w całym mieście, np. budowa Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe BCT N-S czy tzw. węzłów przesiadkowych. Nie zabraknie też zachęt dla biznesu. Magistrat chce zagospodarować z myślą o inwestorach niszczejące tereny, np. po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark, a także zapewnić miejscowym przedsiębiorcom lokale.

— W pierwszym etapie, czyli od 2017 roku, planujemy realizację projektów infrastrukturalnych. To warunekrozpoczęcia kolejnych działań — nieinwestycyjnych. W planach mamy m.in. przygotowanie lokali dla Centrów Usług Społecznych, dla organizacji pozarządowych, lokali socjalnych, chronionych, a także rewitalizację kwartałów budynków i przestrzeni miejskich w różnych podobszarach. Na tym etapie realizowane będą też projekty z zakresu termomodernizacji i ochrony dziedzictwa — informuje Aleksandra Szatkowska z bytomskiego ratusza.

Działania nieinwestycyjne będą dotyczyły m.in. aktywizacji bezrobotnych, wsparcia wykluczonych społecznie, a także projekty organizacji pozarządowych przygotowywane z myślą o osobach starszych. Zaplanowane przez rząd prawie miliard złotych ma iść na wszystkie działania zaplanowane przez miasto w najbliższych latach.

Uznany za Obszar Strategicznej Interwencji Bytom ma obiecane m.in. 100 mln euro na wsparcie działań rewitalizacyjnych, przy czym 55 proc. ma być wydane na projekty inwestycyjne, a 45 proc. na nieinwestycyjne. Poza tym miasto liczy także na konkursy unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

— Żeby rozwiązać wszystkie problemy miasta, potrzeba o wiele więcej pieniędzy niż już obiecane i te, które można pozyskać w unijnych konkursach w ramach RPO. Będziemy sięgali także po pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i oczywiście — własne — mówi Aleksandra Szatkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Bytom ma służyć za wzór odnowy