BZ WBK zarabia nie rosnąc

W 2013 r. pękły 2 mld zł zysku, a prezes banku zapowiada, że w tym roku będzie jeszcze więcej. Analityk sypie dziegciem.

BZ WBK, czyli Bank Zarabia Wyniki Bardzo Krzepiące, tak można skomentować wyniki roczne i kwartalne. Okazały się, jak zwykle, dobre. Może nie zaskakująco dobre, jak bywało, ale wpisały się niemal idealnie w oczekiwania rynku. W IV kwartale bank zarobił 652 mln zł, a w całym roku 2,015 mld zł, wobec 1,46 mld zł w 2012 r.

OFFSET KOMÓRKĄ: Mateusz
Morawiecki, prezes BZ WBK,
mówi, że bank jest bardzo
aktywnym uczestnikiem
koalicji Polski System Płatności,
licząc że krajowy standard
płatniczy pozwoli zrekompensować
spadek wpływów
z interchange. [FOT. WM]
Zobacz więcej

OFFSET KOMÓRKĄ: Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, mówi, że bank jest bardzo aktywnym uczestnikiem koalicji Polski System Płatności, licząc że krajowy standard płatniczy pozwoli zrekompensować spadek wpływów z interchange. [FOT. WM]

— Patrząc na wyniki naszych bezpośrednich konkurentów po trzech kwartałach, widać, że trudno będzie im powtórzyć rezultaty z poprzedniego roku — stwierdza Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK. Zapowiada, że w 2014 r. bank zamierza poprawić wynik z 2013 r., i to „nie o jeden procent czy dwa”. Mateusz Morawiecki spodziewa się, że bank szybko pożegluje na fali ożywienia gospodarczego. Spodziewa się wzrostu sprzedaży kredytów detalicznych (oprócz hipotek) o około 10 proc. W takim też tempie będzie rosła sprzedaż kredytów dla MSP i korporacji, a w bankowości globalnej, obejmującej największe firmy, mają być jeszcze większe.

Waga w bilansie

Brzmi nieźle, ale Kamil Stolarski, analityk Espirito Santo Investment Banking, zwraca uwagę, że podczas, gdy rynek urósł w depozytach o 6 proc., a kredytach o 4 proc., to BZ WBK w obu przypadkach o 1 proc.

— Bank ma ewidentne sukcesy w niektórych segmentach rynku i rosną one nawet dwucyfrowo, jednak ich waga w bilansie stanowi mniej niż 10 proc. — mówi Kamil Stolarski. W czym rzecz? Otóż prawie połowa portfela kredytowego BZ WBK to kredyty komercyjne, hipoteczne i mieszkaniowe. To odpowiednio 14 proc. i 35 proc., a w tych liniach bank ograniczył lub wyhamował sprzedaż. Nawet przy wysokiej dynamice w pozostałych liniach biznesowych trudno będzie w krótkim czasie powiększyć bilans.

— Ten problem nie zniknie w kolejnych latach i wydaje się, że wolumeny banku będą rosły wolniej niż rynek — mówi Kamil Stolarski. Generalnie uważa on, że przebicie 2 mld zł zysku w tym roku to będzie osiągnięcie, bo wynik w 2013 r., głównie w IV kwartale, zbudowany był z jednorazowych transakcji. — Jeśli odjąć wynik z obligacji: 299 mln zł, odwrócenie rezerw: 174 mln zł, koszty fuzji: 264 mln zł, oraz przeszacowania aktywów w Avivie: 419 mln zł, to zostaje 1,5 mld zł zysku netto. Do 2 mld zł sporo brakuje — wylicza Kamil Stolarski.

Santander chwali

W tym roku bank też może liczyć na takie „dopalacze” do wyniku: 156 mln zł ze sprzedaży biznesu zarządzania aktywami, połowę zysku Santander Consumer Bank (około 200 mln zł), który zostanie wchłonięty do czerwca, ale nadal też będą ważyć koszty integracji (160 mln zł). Prezes Morawiecki zapowiada też inwestycje w bankowość internetową i mobilną, która ma być uzupełnieniem pracy oddziałów. W opublikowanej 30 stycznia prezentacji grupy Santander za 2013 r. BZ WBK został wyróżniony za rozwój zdalnych kanałów sprzedaży.

— Część pracowników w oddziałach postrzegała telefon i internet jako konkurentów. Niesłusznie, obydwa kanały stanowią uzupełnienie oddziałów. Klient może rozpocząć proces zakupu produktu w tablecie i dokończyć w oddziale. I odwrotnie — wyjaśnia Mateusz Morawiecki. Nieznacznie zmieni się sieć oddziałów, których liczy 830 placówek. Na koniec roku ubędzie około 20-30 placówek mniej, wzrośnie natomiast liczba oddziałów franczyzowych ze 113 do około 130.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / BZ WBK zarabia nie rosnąc