Cały świat mógłby skorzystać z doświadczeń Tajwanu

Hui-lin Wu
opublikowano: 19-10-1999, 00:00

Hui-lin Wu: Cały świat mógłby skorzystać z doświadczeń Tajwanu

AZJATYCKI TYGRYS: Dorobek ekonomiczny i społeczny Tajwanu stanowi wartościową lekcję dla wszystkich krajów rozwijających się — podkreśla Hui-lin Wu. fot. ARC

Azjatycki kryzys finansowy, który w ostatnich dwóch latach wstrząsnął gospodarką światową, wydaje się zmierzać ku rozwiązaniu. Raporty przygotowywane przez Bank Światowy i inne międzynarodowe instytucje badawcze wskazują, że ponownie następuje globalne ożywienie gospodarcze, zaś w krajach azjatyckich — które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu — wzrost ujemny został zastąpiony dodatnim. Ale czy rzeczywiście wszystkie trudności przeminęły i czy teraz nastąpi era dobrobytu — pozostaje kwestią otwartą.

NIEWĄTPLIWIE świat nie chciałby ponownie doświadczyć kryzysowego dołka. Dlatego większość państw poszukuje dróg zabezpieczenia się przed potencjalnym zagrożeniem i sposobów pokonania gospodarczych trudności. Chciałyby osiągnąć to jak najmniejszym kosztem w jak najkrótszym czasie. Jednak wiele stawianych przez nie pytań pozostaje bez odpowiedzi. Choćby takie — czy państwo powinno zwalczać swoje problemy samodzielnie, czy raczej korzystając z międzynarodowego podziału pracy i współpracy oraz specjalizacji?

NAJKORZYSTNIEJSZYM rozwiązaniem ekonomicznym jest międzynarodowy podział pracy i współpraca, zgodnie z filozofią pomagania tym, którzy umieją pomóc sobie sami. Zasada porównywalnej korzyści jest regułą ekonomiczną opartą właśnie na podziale pracy i współpracy, uzupełniającą działalność gospodarczą poprzez oferowanie najmniejszego kosztu produkcji. Natomiast specjalizacja zwiększa różnorodność zasobów i zysków, wpływając na podwyższenie poziomu życia. Każdy uczestnik procesu gospodarczego, słabszy czy silniejszy, jest w stanie osiągnąć zamożność. Jednak sztuczne wyłączanie silnych ekonomicznie państw ze światowego podziału pracy i wzajemnej współpracy osłabia wszelkie wysiłki, zmierzające do poprawy ogólnej zamożności ludzkości.

GOSPODARKA Tajwanu także ucierpiała w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego, ale w stopniu mniejszym niż inne państwa regionu. Stopa wzrostu utrzymywała się na poziomie 4 proc., zaś okresy przestoju trwały względnie krótko. Obecnie Tajwan doświadcza pełnego ożywienia. Dowodem silnej pozycji jego gospodarki jest doroczny raport o konkurencyjności, opublikowany przez Światowe Forum Gospodarcze z siedzibą w Szwajcarii. Objętych nim zostało 59 państw (o 6 więcej niż w roku 1998). Większość krajów azjatyckich doświadczyła spadku konkurencyjności, natomiast Tajwan poprawił swoje notowania z ósmej pozycji na świecie w roku 1997, przez szóstą w roku 1998, do czwartej w roku 1999. Jego roczna stopa wzrostu gospodarczego wynosi 4,29 proc., co plasuje Tajwan tuż za Singapurem.

TE ROBIĄCE WRAŻENIE wyniki dowodzą, że Tajwan jest w stanie stawić czoło wszelkim przeciwnościom, mimo braku zasobów naturalnych oraz borykania się ze skomplikowaną sytuacją polityczną. Jego dorobek ekonomiczny i społeczny stanowi wartościową lekcję dla wszystkich krajów rozwijających się. Stąd coraz bardziej aktualna staje się kwestia, jak najlepiej przekazać światu tajwańskie doświadczenia.

NAJSKUTECZNIEJSZE metody rozwiązywania sporów i porozumiewania się między państwami oferują organizacje międzynarodowe, posiadające coraz większe znaczenie w świecie bez granic. Jedną z najważniejszych jest Światowa Organizacja Handlu (WTO) z siedzibą w Genewie. Tajwan spełnił już wszystkie warunki pełnoprawnej przynależności do WTO. Z chwilą wstąpienia będzie mógł zaoferować wielu krajom członkowskim bardzo rzeczową i oczekiwaną przez nie pomoc. Aby jednak spełnił to zobowiązanie, muszą zniknąć przeszkody polityczne, dotychczas uniemożliwiające jego członkostwo.Hui-lin Wu jest profesorem Uniwersytetu Chang Gung w Tajpej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Hui-lin Wu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Cały świat mógłby skorzystać z doświadczeń Tajwanu