Canal+ i TP SA wygrały prawa do transmisji Ekstraklasy

PAP
opublikowano: 30-01-2008, 14:16

Stacja telewizyjna Canal Plus i - na  zasadzie sublicencji - Telekomunikacja Polska S.A. będą pokazywały przez najbliższe trzy sezony (2008/09-2010/11) mecze piłkarskiej pierwszej ligi - poinformował prezes spółki Ekstraklasa, Andrzej Rusko. Kwota kontraktu nie została ujawniona.

"Kanał uruchomiony w wyniku koprodukcji Canalu Plus Cyfrowego i Telekomunikacji Polskiej S.A., nazwany roboczo Kanałem Ekstraklasy, pozwoli na obejrzenie na żywo wszystkich 240 meczów w sezonie. Można powiedzieć, że doszło do historycznego sojuszu, bowiem dwa podmioty będą transmitować polską piłkę nożną w wydaniu ligowym" - powiedział Rusko podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

W telewizji publicznej pokazane zostaną cztery mecze w sezonie na żywo, a co tydzień w niedzielę emitowany będzie magazyn ligowy ze skrótami ze wszystkich (ośmiu) spotkań każdej kolejki.

Żadne kwoty nie zostały ujawnione. "To jeden z największych kontraktów w ligach europejskich w ostatnich dziesięciu latach" - powiedział Andrzej Placzyński z firmy "Sportfive", która doradzała Ekstraklasie SA w wyborze zwycięzcy najważniejszego pakietu, tzw. głównego nadawcy.

Według Ruski, zawarta umowa jest największą w historii polskiego sportu i ułatwi klubom bieżące funkcjonowanie. "O podziale pieniędzy jeszcze nie rozmawialiśmy" - dodał.

Mecze pierwszej ligi - tak jak obecnie - rozgrywane będą od piątku do niedzieli. "Trzy zostaną pokazane przez Canal Plus, a pozostałych pięć dzięki technologiom oferowanym przez TP SA (m.in. videostrada - nowoczesna, cyfrowa telewizja przekazywana za pomocą linii telefonicznej TP - przyp. PAP). Powtórki spotkań transmitowanych w Canal Plus będzie można później obejrzeć za pośrednictwem łączy Telekomunikacji i odwrotnie" - powiedział dyrektor marketingu spółki Ekstraklasa, Wojciech Dobrzyński.

Dodał także, że w przyszłości Kanał Ekstraklasa będzie oferował możliwość oglądania gier ligowych za pośrednictwem serwisu pay per view. To oznacza możliwość wyboru pojedynczego meczu przez odbiorcę. Dobrzyński poinformował jednocześnie, że nie został rozstrzygnięty tylko pakiet na prawa internetowe.

Z kolei Placzyński odniósł się również do wspólnej oferty Telewizji Polsat S.A. i ITI Neovision (operator platformy n), które planowały stworzenie kanału telewizyjnego Polska Ekstraklasa TV. "Propozycja konsorcjum nie była zła, wręcz bardzo dobra i za trzy lata będziemy mogli do niej wrócić. Zadecydowały jednak względy finansowe" - ocenił. Przedstawiciele Ekstraklasy SA twierdzili ponadto, że wpływ na ostateczną decyzję miała też możliwość szerszego dostępu do kibiców.

Według prezesa ITI Neovision Macieja Sojki, jednym z warunków rekomendacji przez kluby prowadzenia dalszych negocjacji przez Ekstraklasę S.A. z Canalem Plus było zobowiązanie, że ta stacja udostępni swoje programy wszystkim chętnym platformom cyfrowym.

"Dlatego i my czujemy się zwycięzcami. Z moich informacji wynika, że Canal Plus zobowiązał umożliwić odbiór swoich programów także poprzez inne platformy cyfrowe. I my jesteśmy tym zainteresowani. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, będziemy w punkcie wyjścia, czyli wszelkie negocjacje będą musiały się rozpocząć od początku" - powiedział PAP Maciej Sojka, dodając że na razie żadna umowa między klubami a Canal Plus nie została podpisana.

Informacjom Sojki zaprzeczył szef sportu w Canal Plus Jacek Okieńczyc. "Nie mamy żadnych zobowiązań wobec innych platform cyfrowych. Co więcej, mogę zapewnić, że nasz produkt będzie ekskluzywną ofertą dla abonentów Cyfry Plus i sieci dystrybucyjnej TP S.A. Nigdzie indziej się nie pojawi" - powiedział PAP Okieńczyc.

Kilka tygodni temu (19 grudnia 2007 roku) Ekstraklasa S.A. unieważniła przetarg na główny pakiet telewizyjny, obejmujący prawo do transmisji wszystkich meczów piłkarskiej pierwszej ligi w sezonach 2008/09, 2009/10 i 2010/11. Argumentowano, że żadna z ofert nie była dla akcjonariuszy spółki (klubów najwyższej ligi) na tyle satysfakcjonująca, by ją przyjąć. Nie rozstrzygnięto wówczas przetargu na żaden z pakietów. Na początku stycznia zdecydowano, że wybór stacji telewizyjnej nastąpi w drodze negocjacji, a nie przetargu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane