CASE: W 2004 r. wzrost gospodarczy wyniesie 5,8 proc.

opublikowano: 02-09-2004, 15:17

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) spodziewa się, że w 2004 r. wzrost gospodarczy wyniesie 5,8 proc. Natomiast w 2005 r. nastąpi spowolnienie wzrostu PKB do 4,1 proc. - poinformowali eksperci CASE na czwartkowej konferencji prasowej.

Według CASE w drugim kwartale br. wzrost PKB wyniósł 6 proc. Oznacza to spowolnienie wzrostu gospodarczego w porównaniu z pierwszym kwartałem, kiedy PKB wyniósł 6,9 proc.

"W kolejnych latach z jednej strony wzrośnie dynamika inwestycji (8,6 proc.). Z drugiej strony spodziewamy się spowolnienia wzrostu konsumpcji, chociaż i tak będzie ona rosła szybciej niż dochody. W naszej opinii eksport, pozbawiony jednorazowego efektu otwarcia granic unijnych w 2004 r., także będzie rósł wolniej" - powiedziała ekspert z CASE Katarzyna Piętka.

Według CASE dynamika nakładów inwestycyjnych będzie rosła stopniowo do końca tego roku i w całym 2004 r. osiągnie wartość 6,1 proc. W 2006 roku poprawi się dynamika eksportu i nieco wzrośnie tempo inwestycji.

Piętka dodała, że konsumpcja gospodarstw domowych pozostanie silnym elementem wzrostu gospodarczego, "jednakże oczekujemy obecnie nieco wolniejszego jej tempa z uwagi na wyższą prognozę inflacji" - mówiła.

Według niej przy dość wysokiej dynamice PKB niewiele poprawi się na rynku pracy. Stopa bezrobocia zmniejszy się do około 17 proc. w 2006 roku. Liczba pracujących ma wzrastać o blisko 1 proc. rocznie w latach 2005 - 2006. Zdaniem Piętki większej poprawie sytuacji na rynku pracy nie sprzyja konieczność zwiększenia efektywności pracy.

Ekspert CASE Przemysław Woźniak przekonywał dziennikarzy na konferencji, że maksymalny poziom inflacji przypadnie na sierpień, kiedy wyniesie ona 5 proc., a potem zacznie spadać, by na koniec 2004 roku osiągnąć poziom 4,2 proc.

Zdaniem Woźniaka trend spadkowy inflacji będzie się utrzymywał w 2005 i 2006 roku.

"Malejąca inflacja, w sytuacji nieco wolniejszego wzrostu PKB w 2005 roku mogą się przyczynić do redukcji stóp procentowych w II połowie 2005 roku łącznie o 25 pkt bazowych. W efekcie, poziom realnych stóp procentowych NBP na koniec 2005 roku powróci do około 3 proc., czyli poziomu z przełomu lat 2003/2004" - ocenia Woźniak.

Ekspert CASE Małgorzata Markiewicz poinformowała też, że w tym roku nie widzi groźby przekroczenia granicy 55 proc. długu publicznego relacji do PKB, ale taka groźba pojawi się w 2005 roku.

"W tym roku nie ma zagrożenia przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do wzrostu

gospodarczego, głównie ze względu na większe od planowanych na ten rok wpływy budżetowe" - powiedziała Markiewicz. Przypomniała, że dochody z podatku od osób prawnych (CIT) były ostatnio o 1,4 mld zł wyższe, niż planowano.

krf/ mskr/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CASE: W 2004 r. wzrost gospodarczy wyniesie 5,8 proc.