CBA kontroluje Agencję Rozwoju Przemysłu

  • PAP
opublikowano: 09-05-2019, 05:50

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Agencji Rozwoju Przemysłu - dowiedziała się w czwartek PAP. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zgodna z prawem była sprzedaż akcji Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku.

Zobacz więcej

Fot. Krzysztof Kuczyk/FORUM

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział PAP, że kontrolę w ARP podjęli funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura z wydziału postępowań kontrolnych. "Kontrolę podjęto po świętach wielkanocnych, ma ona potrwać trzy miesiące - do 23 lipca" - powiedział PAP Brodowski.

Według informacji PAP, agenci sprawdzą, jak podejmowano i realizowano decyzje o sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji kraśnickiej FŁT.

"Zgodnie z dobrą praktyką współpracujemy z instytucjami uprawnionymi do prowadzenia kontroli" - powiedziała rzeczniczka prasowa Agencji Ilona Kachniarz, pytana przez PAP o kontrolę CBA. "Z tego powodu nie możemy udzielić informacji ani o jej przedmiocie, ani zakresie podejmowanych działań" - dodała rzeczniczka.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie - w 1948 roku rozpoczęto tam produkcję łożysk. W 1995 roku fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę należącą do Skarbu Państwa. 2 sierpnia 2013 roku większościowy pakiet akcji kupiła luksemburska firma ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. wchodzącą w skład Tri Ring Group Corporation - wynika z informacji na stronach spółki.

Fabryka podała, że wcześniej - w ramach restrukturyzacji majątkowej - utworzono spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością - Zakłady Metalowe Kraśnik zajmujące się produkcją na rzecz obronności państwa, w której 100 proc. udziałów sprzedano PHZ "BUMAR" i produkujący elementy toczne i łożyska igiełkowe Zakład Elementów Tocznych Kraśnik, sprzedany koncernowi Tsubaki-Hoover.

Trzecia wydzielona spółka - Elektrociepłownia FŁT produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki i miasta Kraśnika - została sprzedana firmie PRATERM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy