CBOS: 44 proc. Polaków chciałoby rządu koalicji PiS-PO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 12:40

44 proc. Polaków uważa, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Polski byłby rząd koalicji PiS-PO. Co drugi Polak jest niezadowolony, a 41 proc. ankietowanych odczuwa rozczarowanie z powodu fiaska rozmów koalicyjnych pomiędzy tymi dwoma partiami - wynika z najnowszego sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

44 proc. Polaków uważa, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Polski byłby rząd koalicji PiS-PO. Co drugi Polak jest niezadowolony, a 41 proc. ankietowanych odczuwa rozczarowanie z powodu fiaska rozmów koalicyjnych pomiędzy tymi dwoma partiami - wynika z najnowszego sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

    11 proc. respondentów CBOS uznało rząd Kazimierza Marcinkiewicza za najlepszy dla Polski. 16 proc. za optymalny w obecnym układzie politycznym uznało rząd utworzony przez PiS, Samoobronę i LPR lub PSL. 44 proc. chciałoby koalicji PiS-PO, a 7 proc. widziałoby inny gabinet. 22 proc. nie ma zdania na ten temat.

    Sondaż wykazał, że 41 proc. Polaków czuje zawód, iż nie powstał rząd PiS-PO, dla 42 proc. nie jest to powód do zawodu, a 17 proc. nie ma zdania. 22 proc. odczuwa satysfakcję, że nie powiodła się próba utworzenia rządu przez te partie. Niezadowolonych jest natomiast 50 proc. respondentów, a 28 proc. nie ma zdania.

    Za fiasko koalicji 43 proc. badanych obciąża po równo PiS i PO. 26 proc. uważa, że w większym stopniu odpowiedzialność ponosi Platforma, a 20 proc. - że PiS.

    Na pytanie, jak długo przetrwa rząd Marcinkiewicza, 44 proc. odpowiada, że krócej niż do końca kadencji. 28 proc. przewiduje, że nowy gabinet utrzyma się przez pełne 4 lata i tyle samo nie ma zdania na ten temat. Wśród wątpiących, że rząd przetrwa całą kadencję, dominują przekonania, iż będzie to rok-półtora.

    Sondaż przeprowadzono w dniach 11-14 listopada, na reprezentatywnej próbie losowej 1026 dorosłych mieszkańców Polski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane