CD Projekt po raz trzeci!

MARCIN ZIELIŃSKI, partner w Dziale Audytu EY
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO RAPORTU GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017.

    To był z pewnością kolejny dobry rok CD Projektu. To pierwszy taki przypadek w rankingu Giełdowa Spółka Roku, że główną kategorię trzeci raz z rzędu wygrywa ta sama spółka. Ubiegłoroczny zwycięzca ponownie wygrał nie tylko w głównym zestawieniu, ale również w kategorii „kompetencje zarządu”, a w dwóch innych zajął drugie miejsca („innowacyjność” oraz „sukces”). Warto podkreślić, iż w 2017 r. z okazji jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku uczestnicy Gali Finałowej oddali swój głos na Przedsiębiorcę 15-lecia. Tytuł otrzymali Marcin Iwiński i Michał Kiciński — twórcy CD Projektu.

Spółka w ubiegłym tygodniu opublikowała swoje roczne wyniki. Pomimo niższych przychodów za 2017 r. (463 mln zł) niż w 2016 r. (584 mln zł) — przypomnijmy, że „Wiedźmin” to bardzo dojrzały produkt, „Gwint” rozwijany jest zgodnie z planem, a „Cyberpunk” to dopiero melodia przyszłości — rentowność wyniku operacyjnego jest cały

czas utrzymywana na imponującym poziomie 52 proc. (241 mln zł) wobec 2016 r., a wartość zgromadzonych środków pieniężnych na rachunkach bankowych przekroczyła już 647 mln zł. Tak dobre wyniki (osiągane już trzeci rok z rzędu) działają mocno na wyobraźnię inwestorów, przez co kurs akcji CD Projekt wzrósł w 2017 r. aż o 86 proc., windując kapitalizację spółki do niemal 12 mld zł z ubiegłorocznych 7 mld zł. Swoistym znakiem nowych czasów jest także zastąpienie w indeksie WIG20 największej polskiej (oraz szóstej w Europie) grupy informatycznej Asseco Poland, która wyceniana jest obecnie trzy razy niżej niż CD Projekt, tj. na około 4 mld zł.

Drugie miejsce na podium w tegorocznej edycji rankingu Giełdowa Spółka Roku należy do CCC, które wygrało kategorię „relacje z inwestorami” oraz było drugie w kategorii „kompetencje zarządu”. Przypomnijmy, że firma należy również do grona spółek z indeksu WIG20. CCC jest jednym z największych producentów obuwia i jedną z najszybciej rosnących spółek obuwniczych w Europie. Poprzez spółkę zależną eobuwie. pl jest również numerem jeden e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2017 r. kurs akcji osiągnął 40-procentowy wzrost, a przychody po raz pierwszy przekroczyły próg 4 mld zł. Wynik EBITDA na poziomie 500 mln zł generowany jest już z ponad 900 sklepów działających w Europie Środkowo- -Wschodniej.

Ostatnie miejsce na podium rankingu zajął mBank, będący czwartym pod względem aktywów bankiem na naszym rynku. Na jego akcjach w 2017 r. można było zarobić prawie 40 proc. dzięki temu, że dla instytucji miniony rok był rekordowy pod wieloma względami — np. pod względem dochodów ogółem (sięgnęły 4,5 mld zł). Co ciekawe, akcje mBanku są jedynymi obecnymi w indeksie WIG20 od momentu jego powstania w 1994 r.

Wśród innych wyróżnionych spółek warto zwrócić uwagę na utrzymujące się już systematycznie od kilku lat wysokie pozycje Work Service’u (1. miejsce w kategorii perspektywy rozwoju) i Benefit Systems, a także powracającej do pierwszej dziesiątki głównego rankingu Grupy LPP (3. miejsce w kategorii relacje inwestorskie zaraz za CCC i mBankiem) mającej za sobą również świetny rok, zakończony 440 mln zł zysku netto oraz przekroczeniem zarówno 7 mld zł przychodów ze sprzedaży, jak i 1 mln mkw. powierzchni handlowej. LPP ma ponad 1700 sklepów działających w 20 krajach. W portfelu WIG20 to właśnie akcje gdańskiej firmy odzieżowej dały najlepiej zarobić w 2017 r., notując 58-procentowy wzrost kursu do 9 tys. zł za akcję. To cena, która ostatni raz była notowana w 2014 r.

Warto także zwrócić uwagę na tegorocznych debiutantów na GPW. W ostatnich latach2017 r. był wyjątkowy pod względem zarówno liczby, jak i wartości zakończonych z sukcesem procesów IPO. Spośród ubiegłorocznych debiutantów giełdowych aż trzech znalazło się w pierwszych dziesiątkach pięciu kategorii rankingu GSR. Dino zajęło pierwsze miejsce w kategorii „sukces”, Play — czwarte miejsce w kategorii „innowacyjność produktów i usług”, a GetBack — miejsce siódme w kategorii „kompetencje zarządu”.

Reasumując, w tej chwili na warszawskiej giełdzie jest wiele podmiotów, które rozwijają się bardzo intensywnie, wyróżniając się świetnymi wynikami finansowymi, są mądrze zarządzane, realizują umiejętnie dobraną strategię, a przede wszystkim stale pracują nad zwiększaniem swojej wartości dla akcjonariuszy. Wiele z tych sukcesów jest realizowanych poprzez ekspansję międzynarodową po tym, jak osiągnęły sukces na rynku polskim. Jest to tym bardziej cenne, że te sukcesy są osiągane przez firmy prowadzone przez polskich przedsiębiorców posiadających jasną wizję i strategię, a także konsekwencję w codziennym działaniu, dzięki czemu mogą z powodzeniem rywalizować w branżach, które dotychczas były domeną spółek z zupełnie innych rejonów świata. I to wszystko w ostatnich latach jest bardzo doceniane w rankingu Giełdowa Spółka Roku. © Ⓟ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN ZIELIŃSKI, partner w Dziale Audytu EY

Polecane