CD Projekt w giełdowej ekstraklasie

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Producent gier o Wiedźminie może być pierwszą spółką z branży gier, która wejdzie do indeksu blue chipów. Opuścić go może Asseco Poland.

Wiele wskazuje na to, że w marcu, w wyniku rocznej rewizji indeksu WIG20 pierwszy raz do jego składu wejdzie spółka produkująca gry — CD Projekt. Po raz pierwszy od ponad 20 lat z indeksu może zniknąć przedstawiciel branży informatycznej. Obecnie jej reprezentantem w indeksie jest Asseco Poland.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Zakładając niewielkie zmiany cen, CD Projekt jest na drodze do zastąpienia Asseco w WIG20. W tym momencie nie widzimy wielkich szans na inne zmiany w portfelu blue chips — napisał Michał Sopiel, analityk DM BZ WBK w raporcie.

Opuszczenia WIG20 przez Asseco Poland w marcowej rewizji spodziewa się też Maciej Marcinowski z Trigon DM. Jego zdaniem informatyczną spółkę zastąpić może jednak Play. Nie wyklucza jednocześnie, że w marcu możliwe są dwie zmiany w indeksie. — Widzimy też szansę dla CD Projektu na wejście do WIG20 w marcowej rewizji. Spółka przy obecnej cenie i udziale w obrotach byłaby na pograniczu progu wejścia. Jeżeli do tego dojdzie, walka o utrzymanie się w indeksie rozegra się pomiędzy mBankiem i Tauronem — napisał w raporcie.

Pierwszą spółką informatyczna w indeksie blue chipów był Optimus, który w skład indeksu wszedł w 1997 r. Wejście CD Projektu w skład indeksu WIG20 byłoby symbolicznym powrotem tej firmy do grona największych i najbardziej płynnych firm, gdyż producent gier wszedł na GPW właśnie na plecach Optimusa. Usunięcie Asseco Poland z indeksu byłaby to natomiast pierwsza od ponad 20 lata sytuacja, w której branża informatyczna nie ma swojego przedstawiciela w indeksie.

Optimus wszedł do indeksu w 1997 r., następnie w 1998 r. dołączył do niego Prokom Software, którego właśnie Asseco Poland jest prawnym następcą. Na początku tego wieku branża IT miała nawet pięciu reprezentantów w indeksie. Swego czasu były to: Optimus, Prokom, Softbank, Comarch i Computerland. Zmiany w składzie indeksu mogą nie być obojętne dla wyceny spółek. Zwykle zmiany w najważniejszych indeksach powodują przetasowania w portfelach funduszy, które się do indeksów benchmarkują.

— Wejście spółki do indeksów lub zwiększenie wagi powoduje dostosowanie portfela i generuje popyt na jej akcje, zarządzający wówczas nawet jeśli ma negatywną ocenę waluacji spółki, to będzie się doważał. Oczywiście działa to w drugą stronę, czyli wyjście spółki z indeksu generuje podaż. Dostosowanie portfeli z reguły zaczyna się już wcześniej i popyt jest rozłożony. Wynika to z przewidywań co do zmian w indeksach, ale także kwestii płynnościowych — mówi Wojciech Zych, zarządzający funduszami Quercus TFI.

WIG20 jest indeksem blue chip, największych i najbardziej płynnych spółek. Korekty okresowe dokonywane są po sesji w trzeci piątek czerwca, września i grudnia, zaś rewizja roczna po sesji w trzeci piątek marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu