Cefarm Białystok do komercjalizacji

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 11-09-2003, 00:00

Po nieudanej próbie znalezienia inwestora resort skarbu zamierza skomercjalizować Cefarm Białystok. Na opóźnieniu prywatyzacji firma może stracić.

Resort skarbu zmienia strategię prywatyzacji Cefarmu Białystok, jednego z dwóch dużych państwowych hurtowników leków. Po nieudanej próbie pozyskania inwestora i sprzedaży firmy w drodze prywatyzacji bezpośredniej resort chce najpierw hurtownię skomercjalizować. Prawdopodobnie pod koniec września zarząd Cefarmu wystąpi z wnioskiem o przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa.

— Komercjalizacja jest tak samo dobra, jak prywatyzacja bezpośrednia i wcale nie musi spowolnić prywatyzacji — uważa Antoni Stokowski, dyrektor w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, który nadzoruje Cefarm.

Zdaniem Franciszka Zimnocha, szefa Cefarmu, firma potrzebuje inwestora jak najszybciej, bo jej wartość zaczyna spadać. Komercjalizacja będzie pożyteczna, jeśli zaraz po przekształceniu MSP poszuka prywatnego właściciela.

— W stosunku do okresu sprzed roku nieznacznie powiększyliśmy wyniki finansowe, ale udział w rynku zaczyna się zmniejszać. Coraz trudniej odpierać konkurencję dużych hurtowni ogólnopolskich — twierdzi Franciszek Zimnoch.

Dla największych ogólnopolskich hurtowni regionalna firma jest bardzo interesująca ze względu na sieć prawie 50 aptek, którymi zarządza. Rynek apteczny to dziś główny rynek zbytu. Potencjalni inwestorzy są zgodni, że z każdym rokiem kondycja Cefarmu pogarsza się, a tym samym zmniejsza się jego wartość. Opóźniona prywatyzacja Cefarmu Kraków kosztowała Skarb Państwa kilkanaście milionów złotych — o tyle spadła wartość firmy w ciągu jednego roku.

Urząd wojewódzki przerwał prywatyzację Cefarmu w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cefarm Białystok do komercjalizacji