Celma funduszem inwestycyjnym

Paweł Mazur
08-01-2001, 00:00

Celma funduszem inwestycyjnym

Agencja Rozwoju Przemysłu stworzy na bazie Celmy fundusz inwestycyjny. Pieniądze na rozpoczęcie działalności pochodzić będą ze sprzedaży spółek zależnych. Jedną z nich — Celmą Elektronarzędzia — interesują się zachodnie firmy z branży. Z transakcji ARP chce uzyskać około 30 mln zł.

Cieszyńska Celma, do tej pory znana jako producent m.in. popularnych wiertarek, zajmie się działalnością inwestycyjną. Najbliższe NWZA spółki podejmie decyzję o zmianie nazwy firmy na Towarzystwo Inwestycyjno-Kapitałowe Celma.

Najpierw sanacja

— Chcemy na bazie Celmy zbudować fundusz, którego zadaniem będzie inwestowanie w regionalne projekty. Najpierw jednak musimy dokończyć restrukturyzację zarówno samej Celmy, jak też jej spółek zależnych — mówi Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, właściciela około 90 proc. spółki z Cieszyna.

W skład firmy wchodzą Celma Elektronarzędzia z Goleszowa oraz Cefana z Cieszyna. Celma ma w nich 100-proc. udziały. Spółka jest ponadto 30-proc. właścicielem Odlewni Żeliwa w Żorach. Po zakończeniu restrukturyzacji spółki te zostaną sprzedane, a pieniądze z transakcji przeznaczone na rozruch działalności inwestycyjnej.

— Liczę, że ze sprzedaży podległych podmiotów pozyskamy środki wysokości około 30 mln zł. Restrukturyzację powinniśmy zakończyć jeszcze w tym roku. Być może także w 2001 roku uda się sfinalizować sprzedaż tych spółek — dodaje prezes Krężel.

Spółką Elektronarzędzia interesują się branżowe firmy ze Słowenii, Niemiec oraz USA.

W ramach restrukturyzacji w Celmie zmniejszono zatrudnienie z 1100 do 700 osób. W ubiegłym roku doszło do układu sądowego z wierzycielami, na mocy którego zredukowano zadłużenie firmy o ponad 30 proc., do około 4 mln zł. Spłata pozostałych wierzytelności została rozłożona na raty.

Inwestycje w hotele

Zdaniem Edwarda Sikory, prezesa Celmy, przyszła działalność firmy jako funduszu inwestycyjnego może opierać się na wykorzystaniu potencjału turystycznego regionalnego rynku. Spółka bierze pod uwagę inwestycje w usługi hotelarsko-turystyczne.

Uzdrowienie firmy, która boryka się z kłopotami finansowymi, powinno przyczynić się do zwiększenia przychodów ze sprzedaży wysokości około 3,2 mln zł miesięcznie w 2000 roku do 4,5 mln zł w 2001.

Celma produkuje rocznie około 180 tys. sztuk elektronarzędzi, co daje jej szacunkowo około 25 proc. rynku. Największym jej konkurentem jest Bosch, którego udział w rynku szacuje się na 30 proc. Rok 2000 grupa Celma zamknęła stratą netto wynoszącą około 3 mln zł, przy sprzedaży na poziomie 39 mln zł. W tym roku zarząd zakłada wypracowanie 3 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży około 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Celma funduszem inwestycyjnym