Cena intranetu jest bardzo płynna

Kamil Kosiński
opublikowano: 23-11-2005, 00:00

Czynniki wpływające na koszt wdrożenia portalu korporacyjnego są takie jak w każdym innym projekcie IT. Ale opłacalność projektu wyliczyć niełatwo.

Do podstawowych czynników wpływających na koszt wdrożenia portalu korporacyjnego możemy zaliczyć koszty usług i licencji. Jednak, zdaniem Tomasza Kotowskiego, menedżera ds. rozwoju i integracji aplikacji w Sybase Polska, należy także pamiętać o nieco mniej oczywistych kosztach związanych ze zmianami organizacyjnymi, jakich wdrożenie to wymaga.

— Tę pozycję kosztową trudniej zaplanować i przyjąć jako element projektu — podkreśla Tomasz Kotowski.

— O ile wykonawcy przedstawiają swoje wyliczenia dotyczące ceny ich usług, o tyle rzadko klienci liczą swoje koszty, zarówno uczestnictwa w projekcie, jak i zmian organizacyjnych — dodaje Łukasz Sadalski, specjalista ds. sprzedaży oprogramowania portalowego w IBM Polska.

Usługi to główny koszt

Podział kosztów przedsięwzięcia między licencje, usługi wdrożeniowe i koszty wprowadzania zmian organizacyjnych nie jest, nawet w przybliżeniu, rzeczą stałą. Zależy od wielu czynników determinowanych zakresem biznesowym projektu oraz jego skalą.

— Zakres funkcjonalności, zakres funkcjonalności i zakres funkcjonalności to trzy podstawowe czynniki wpływające na koszt wdrożenia — kwituje Jacek Maśliński, szef grupy biznesowej Office System w polskim oddziale Microsoftu.

Generalnie jednak to usługi stanowią statystycznie największą pozycję kosztową projektu, będąc jednocześnie pozycją najbardziej elastyczną. Koszty związane z usługami, przy założeniu niezmiennych kosztów pracownika, zależą m.in. od zakresu funkcjonalnego wdrożenia, skali wdrożenia, a także doboru oprogramowania.

— Wdrożenie ograniczające się do wymiany istniejących stron portalu na nowe, doposażone w kilka ciekawych funkcjonalności, nie będzie zbyt drogie. Wdrożenie wymagające integracji aplikacji, budowy nowych i przeniesienia środowiska pracy do portalu korporacyjnego będzie wiązać się ze znacznie większymi kosztami — uważa Tomasz Kotowski.

— Usługi stanowią zwykle 50--70 proc. kosztów przedsięwzięcia — zaznacza Radosław Runc, dyrektor odpowiedzialny za rynek bankowo-finansowy w BEA Systems Polska.

Czy się opłaciło?

A jak najłatwiej zaoszczędzić na kosztach wdrożenia portalu korporacyjnego, nie uszczuplając jednocześnie celów, które stanęły u podstaw decyzji o rozpoczęciu projektu? W pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować wdrożenie i określić realistyczne cele, które powinny zostać osiągnięte w projekcie.

— Przez 80 proc. czasu użytkownicy będą korzystali z 20 proc. zawartości. Warto zatem pamiętać, aby nie wydać dużej części budżetu na rozwiązanie, które — z pozoru atrakcyjne — ostatecznie nie przyniesie wielu korzyści — podpowiada Krzysztof Wysocki z Oracle Polska.

Jego zdaniem, samo pojęcie zwrotu z inwestycji jest w przypadku portalu trudne do zdefiniowania i wyliczenia.

— Wiele korzyści ma wymiar niematerialny — podkreśla Krzysztof Wysocki.

— W przypadku portalu korporacyjnego istotna jest nie tylko jego cena początkowa, ale całkowity koszt posiadania, administracja, obsługa itd. Wybierając technologię, w jakiej portal ma powstać, czy dostawcę rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę, jaka funkcjonalność jest dostępna wprost, a jaka musi być napisana, stworzona od nowa — dodaje Jacek Maślinski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Cena intranetu jest bardzo płynna