Cena miedzi blisko historycznych rekordów

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 27-04-2021, 10:23

Na początku bieżącego tygodnia jednym z najchętniej śledzonych i komentowanych surowców wśród inwestorów jest miedź. Notowania tego metalu rozpoczęły ten tydzień silnym wzrostowym akcentem. Zwyżka przyspieszyła w ostatnich dniach, a dzisiaj cena miedzi w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już barierę na poziomie 4,50 USD za funt.

To najwyższe ceny miedzi od 2011 roku, a więc już od dekady. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, że historyczne rekordy notowań tego metalu nie są już daleko od obecnych poziomów – 10 lat temu ukształtowały się one bowiem w okolicach 4,60 USD za funt. Biorąc pod uwagę obecną dynamikę notowań miedzi, ten poziom jest w zasięgu kupujących nawet w perspektywie kilku dni.

Notowania miedzi od dłuższego czasu są wspierane przez kilka głównych czynników. Po pierwsze, konsumpcja i import w Chinach w ostatnich miesiącach utrzymywały się na wysokich poziomach. Po drugie, ogromny program stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych powinien przyczynić się do większej aktywności lokalnego przemysłu i rozwoju inwestycji w infrastrukturę, co jest korzystne dla popytu na miedź.

Po trzecie, miedź jest ważnym beneficjentem transformacji energetycznej – jest wykorzystywana w branży energii odnawialnej, przy produkcji samochodów elektrycznych, itp. Po czwarte, w ostatnim czasie pojawiały się obawy o stabilność produkcji miedzi w Ameryce Południowej, w tym w Chile, czyli kraju odpowiadającym za prawie jedną trzecią globalnego wydobycia tego metalu.

Niemniej, w ostatnim czasie z Chin zaczyna napływać coraz więcej niepokojących wiadomości, które budzą obawy o rychłe wyhamowanie rajdu cen miedzi. Wiele niepewności na rynek wprowadziły sugestie przedstawicieli chińskich władz o konieczności kontrolowania cen miedzi w kraju ze względu na jej strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Państwa Środka.

Ponadto, obecnie zaczynają pojawiać się sygnały, że popyt na miedź w Chinach wyhamowuje. Kontrakty w Szanghaju zaczęły być notowane z dyskontem w stosunku do tych z LME, co sugeruje, że chińscy traderzy wykorzystują obecny rajd cen miedzi do tego, aby sprzedawać ten metal. Poza tym w ostatnim czasie inwestycje infrastrukturalne w Chinach zaczęły wyhamowywać, głównie ze względu na rosnące ceny surowców, co sugeruje, że dalsze zwyżki cen miedzi musiałyby być napędzane popytem w innych krajach.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane