Cena ropy nieco w dół

Katarzyna Łasica
25-07-2006, 00:00

Dyplomatyczna interwencja USA przyniosła nadzieję na załagodzenie sporu. Ceny ropy poszły w dół.

Cena ropy naftowej spadła wczoraj do 73 USD. To efekt wznowienia rozmów o zakończeniu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wizyta Condoleezzy Rice, amerykańskiej sekretarz stanu, w Bejrucie, stolicy Libanu, uspokoiła nieco obawy inwestorów o wydobycie surowca w regionie, skąd pochodzi jedna trzecia światowych dostaw. Condoleezza Rice podkreśliła potrzebę szybkiego doprowadzenia do trwałego zawieszenia broni między Izraelem a Libanem, a Fayssal Mekdad, wiceminister Syrii, wyraził gotowość przystąpienia do rozmów z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych o rozwiązaniu konfliktu.

— Jeśli negocjacje się powiodą, cena ropy może nawet spaść do 70 USD za baryłkę — mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex.

Zdaniem analityków, powodzenie negocjacji nie oznacza jednak stabilizacji cen ropy, ponieważ nierozwiązana pozostaje kwestia wzbogacania uranu przez Iran.

Dla rynków pozytywna okazała się również wiadomość o naprawieniu przez Irak jednego z dwóch ropociągów uszkodzonych wcześniej przez sabotażystów. Już w tym tygodniu z północy Iraku popłynie nim do Turcji ropa. Taką wiadomość przekazał agencji Reuters iracki minister do spraw ropy.

Załagodzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie — zdaniem analityków — nie przełoży się w wyraźny sposób na sytuację w Polsce, a jedynie przyczyni się do zahamowania podwyżek cen benzyny.

— Uspokojenie konfliktu może wpłynąć na spadki na krajowym rynku paliw, jednak jeszcze niedawno cena ropy Brent sięgała niemal 80 USD za baryłkę. W związku z tym bardziej prawdopodobne jest, że obecny spadek zaoszczędzi nam kolejnych podwyżek na stacjach benzynowych bądź spowoduje ich złagodzenie — mówi Marek Węgrzanowski, analityk z X-Trade Brokers.

Przypomnijmy, że tydzień temu, w poniedziałek, cena ropy Brent osiągnęła najwyższy w historii poziom 78,18 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Cena ropy nieco w dół