Cena za BZ WBK działa na wyobraźnię graczy

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Tego nie spodziewał się nikt: Banco Santander zapłaci 227 zł za jedną akcję Banku Zachodniego WBK. Do tej pory analitycy zgodnie oceniali, że są bardzo małe szanse na to, by wycena istotnie różniła się od rynkowej, czyli około 200 zł za walor. Skutecznie utwierdzały ich w tym także wypowiedzi przedstawicieli niektórych instytucji finansowych (jak Societe Generale), którzy rezygnowali ze starań o przejęcie polskiego banku, tłumacząc to zbyt wysokimi oczekiwaniami irlandzkich właścicieli z AIB w stosunku do potencjału BZ WBK. Efekt: przez ostatnie dwa miesiące kurs banku wahał się w przedziale 180-200 zł i wyraźnie odstawał od reszty stawki. W tym okresie gorsze notowania miał tylko rozczarowujący wynikami Kredyt Bank.

Jego akcje cieszyły się jednak wczoraj wyjątkowym wzięciem (kurs rósł o grubo ponad 5 proc.), podobnie zresztą jak walory Banku Millennium (w górę nawet o 4,8 proc.). Oba banki — a także BRE Bank i rzadziej Getin Holding — wymieniane są od dłuższego czasu jako te, które potencjalnie mogą zmienić właściciela. Porażka starań PKO BP o względy BZ WBK (a właściwie AIB) rozpoczęła dyskusję, kto teraz znajdzie się na celowniku największego polskiego banku. Spekulacje nie są pozbawione podstaw, bo kilka miesięcy temu Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, mówił, że jeśli pojawią się inne propozycje, to bank będzie nimi z pewnością zainteresowany.

Cena, jaką Santander zapłaci za BZ WBK, może działać na wyobraźnię inwestorów. Wynikający z niej wskaźnik cena do wartości księgowej (C/WK) na 2010 r. to 2,57, a na 2011 r. 2,30. To o ponad 50 proc. więcej niż mediana dla polskich banków, przy czym na GPW im większy bank, tym wyższe ma wskaźniki. PKO BP i Pekao notowane są z C/WK równym 2,2 na ten rok i 2,0-2,2 na przyszły. Z kolei Millennium, BRE Bank, Kredyt Bank i Getin Holding mają średni wskaźnik 1,57 (na 2010 r.) i 1,41 (na 2011 r.). Teoretycznie niedowartościowanie jest więc spore, ale różnice te wynikają ze znacznie wyższej spodziewanej rentowności blue chipów. Prognozowany zwrotu z kapitału własnego (ROE) dla Pekao, PKO BP i BZ WBK na lata 2010-11 to 13,8-17,2 proc., tymczasem szacowane ROE dla wspomnianej czwórki to przeciętnie 8,9 proc. na 2010 r. i 11,6 proc. na rok 2011.

Wyjątkowo wysoka premia w transakcji przejęcia BZ WBK wynikać może także z tego, że jest to transakcja wiązana. Banco Santander ma także odkupić od AIB udziały w amerykańskim banku MT. Jeśli jego wycena będzie niska, hojność Hiszpanów okaże się bardziej zrozumiała.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane