Cenne jajo z pchlego targu

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Znaleziony kilkanaście lat temu na pchlim targu w USA zegarek okazał się być zabytkiem wartym 30 mln USD (to szacunkowa wycena) — napisał Bloomberg, powołując się na portal „Hodinkee”.

Jajo Fabergé z czasów Rosji carskiej, w którym znajdował się oryginalny zegarek Wacheron Constantin, kosztowało jedynie… 13,3 tys. USD. Tymczasem jest to jeden z najcenniejszych i najdroższych czasomierzy w historii. Jego nabywca nie dowiedziałby się, jakim jest szczęściarzem, gdyby nie… Google. W 2012 r. wpisał w wyszukiwarkę „Vacheron & Constantin” i „jajko”, żeby dowiedzieć się, że jest posiadaczem prezentu urodzinowego cara Aleksandra III, o którym historyczne dokumenty mówią, że zaginęło w 1922 r. Eksperci odnaleźli też wzmiankę o nim w dokumentach o aukcji domu Parke Bernet (później przejętego przez Sotheby’s) z 1964 r., gdy zostało sprzedane za 2,4 tys. USD jako jedno z zaginionych jajek carskich. Nie wiadomo, jak pamiątka rodu Romanowów trafiła za ocean. Tajemniczy amator antyków sprzedawanych na pchlich targach trofeum odsprzedał w prywatnej transakcji za miliony dolarów. Dzieło sztuki wraz z zegarkiem będzie wystawione przez sklep Wartski, handlujące antykami rosyjskimi brytyjskie rodzinne przedsiębiorstwo, w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu