Czytasz dzięki

Centralny Rejestr Faktur coraz bliżej

opublikowano: 20-05-2019, 22:00

Od lipca fiskus zyska nowe narzędzie przydatne w kontroli firm — dzięki gromadzeniu w jednym miejscu danych z JPK i deklaracji VAT.

Polski aparat skarbowy niebawem dostanie nowe narzędzie do walki z nadużyciami podatkowymi. To Centralny Rejestr Faktur (CRF), który zostanie utworzony 1 lipca. Ma on umożliwić sprawdzanie poprawności ich wystawiania, analizę i wykrywanie karuzel podatkowych oraz eliminację tzw. pustych faktur, czyli dokumentujących fikcyjne transakcje. Dodatkowo rejestr usprawni i przyspieszy kontrole podatkowe.

W Centralnym Rejestrze Faktur aparat skarbowy będziegromadził wszystkie dane przesyłane w strukturach JPK oraz deklaracjach VAT, a w późniejszym czasie — dane przesyłane w nowej strukturze JPK_VDEK. Na podstawie tych informacji szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie weryfikował dane na potrzeby związane z kontrolą. Sprawdzane będą rozliczenia, puste faktury i błędy.

— Obecnie przepisy nie określają definicji błędu. W praktyce będzie chodziło o wszystkie uchybienia utrudniające analizę danych. Sankcje, np. mandat lub zablokowanie firmowych kont, będą uzależnione od wagi przestępstwa — zwraca uwagę Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie inFakt.

Podkreśla, że podatników nie czekają żadne dodatkowe obowiązki związane z CentralnymRejestrem Faktur, natomiast skarbówka będzie miała ułatwioną pracę. Dlatego — jego zdaniem — należy spodziewać się wzmożonych kontroli u podatników.

— W mojej opinii CRF jest kolejnym krokiem do wprowadzenia JPK_VDEK oraz eliminacji deklaracji VAT. W zamyśle ustawodawcy JPK_VDEK ma uprościć rozliczenia podatku od towarów i usług. Nowy plik odzwierciedli dane przesyłane obecnie w deklaracjach VAT i w pliku JPK_VAT. Będzie też zawierał dane, które są potrzebne do analizy rozliczeń tego podatku i jego kontroli — wyjaśnia Piotr Ciszewski.

Uważa, że bez tego rejestru nie powstałaby nowa struktura JPK, ponieważ nie byłoby wiadomo, w jaki sposób kontrolować przesyłane dane.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane